Phil Lemon tvoří producent Vasilios Chaleplis a také Marek Slonina, který během koncertů střídá kytaru za synťák. Hudebníci se poznali během silvestrovské party na Ostravsku. Společnou řeč našli potom, co Vasilios pustil Markovi song Lingus od Snarky Puppy. „Hudbu jsme spolu začali tvořit v rámci kytarovky Porcelaine People. Když se ale po vydání EP rozpadla, koketoval jsem s myšlenkou, že bychom spolu zkusili udělat nový projekt,“ říká Vasilios o vzniku Phil Lemon.
Ve zvuku dvojice se tak elektronika prolíná s prvky kytarovek i jazzovými instrumentacemi. Chaleplis uvádí, že při skládání skladeb jde ze zhruba 80 % o elektronické postupy a zbylých 20 % tvoří brnkání na kytaru, které podpoří lo-fi beaty. Tento přístup jde ostatně slyšet i v sérii prvních singlů Eurydiké a Orpheus, které se nejen konceptuálně doplňují. Vasilios má k příběhům z řecké mytologie díky svým kořenům velmi blízko. „Začalo to u Petišky nebo seriálů jako Herkules a Xena. Tím, že jsem poloviční Řek, jsem si k tomuhle šílenému světu, kde na tebe za trest pošlou supa, aby ti kloval játra, nebo kde se lidé rodí s býčí hlavou, vybudoval opravdu vřelý vztah,“ vysvětluje.
Loni v létě stihli Phil Lemon odehrát několik menších venkovních festivalů v čele s Okolojeles, jehož dvoudenní program uzavřeli památnou více než hodinovou show. „Větší stage jsou fajn, ale raději hrajeme v klubech, kde se mezi tančícími lidmi plazí kouř a kde je atmosféra hustější než francouzská cibulačka,“ konstatuje Vasilios, který doufá, že situace umožní pořádání koncertů i toto léto. Nyní duo plánuje koncepčně ucelené EP, na němž by neměl chybět ani ženský vokál. Hypnotizující elektronika Phil Lemon vyhrává v univerzu, kde se obrazy a stvůry probouzí k životu a vy budete chtít žít s nimi.