Obrázek k článku GLOSA: Překvapení Grammy. Propad Beyoncé, první transgender úspěch a píseň roku
| Šárka Hellerová | Foto: Steven Klein, Ken Friedman, Sony Music

GLOSA: Překvapení Grammy. Propad Beyoncé, první transgender úspěch a píseň roku

Beyoncé se letos stala rekordmankou v historii cen Grammy. Nyní je držitelkou 32 zlatých gramofonků, čímž o jeden překonala předchozí rekord dirigenta George Soltiho. Jenže to se čekalo. V hlavních kategoriích její album Renaissance propadlo a ceremoniál tak nabídl jiná překvapení a památné momenty.

Šedesátý pátý ročník nejsledovanějších amerických hudebních cen je úspěšně za námi. Média si pochvalují konec časů, kdy býval ceremoniál nudný, vyzdvihují unikátní momenty a litují, že čerstvá rekordmanka Beyoncé nezvítězila i v kategorii album roku, aby byl její úspěch ještě drtivější a titulky se tvořily ještě snáz. Monopol alba Rennaissance, největšího favorita cen, se nekonal. Večer byl daleko pestřejší. Přenos moderovaný Trevorem Noahem zahájil svým vystoupením portorický zpěvák Bad Bunny, který loni s albem Un Verano Sin Ti bořil hitparády. Nyní byl jako první v historii nominován na album roku s deskou, která není v angličtině. Cenu si ovšem odnesl jen v kategorii „Best Música Urbana Album“, určené pro pestrou směsici latino žánrů.

Publikum dojali Sam Smith a Kim Petras při přebírání ceny za jejich skladbu Unholy. Smith, čtyřnásobný držitel Grammy, nechal prostor své kolegyni – první oceněné transgender umělkyni v historii Grammy. Petras poděkovala Madonně, své matce, před dvěma lety zemřelé transgender hudebnici Sophie a všem ostatním, kdo v ní věřili.

Ozzyho Osbourna, který před pouhými pár dny oznámil, že na klasické turné už bohužel nevyjede, snad potěšily dva gramofonky, které si vysloužil albem Patient Number 9. Hiphopová scéna si zase užila zasloužené místo na výsluní v podobě rozsáhlého medley u příležitosti půlstoletí žánru. Zajímavých momentů bylo jistě daleko více, ostatně v celkovém množství 91 kategorií se toho zákonitě stane hodně.

Ovšem i když na Grammy je plejáda oceňovaných žánrů a děl pestrá (zlatý gramofonek lze od letoška získat například i za herní soundtrack), největší pozornost je stále upřená na hlavní kategorie. I tam se udály překvapivé věci. Zatímco část lidí se podivuje, že v nich nebyla oceněna Beyoncé, druhá část je překvapena, že písní roku se stala Just Like That od Bonnie Raitt. Ta tím mimochodem prolomila další z letos padnuvších bariér – stala se první ženou nad padesát let, která tuto cenu získala.

Časopis Rolling Stone uvedl, že i ona sama se zdála překvapená, že zastínila Taylor Swift, Adele, Harryho Stylese či Kendricka Lamara. A připomíná, že se tím Grammy vrátily do dob, kdy Herbie Hancock vyhrál s albem Year for River nad Amy Winehouse a jejím Back to Black. „Mysleli jsme si, že se Grammy posunuly dál a nebudou už dělat taková rozhodnutí odtržená od reality, ale zdá se, že tomu tak není,“ diví se v magazínu Rolling Stone, i když jedním dechem dodávají, že jde o skvělou píseň a Bonnie Raitt je legenda. Gramofonek obržela z rukou americké první dámy Jill Biden. Píseň Just Like That Raitt napsala o svém příteli hudebníkovi Johnovi Prineovi, jenž podlehl covidu. „Nepíšu moc písní a jsem velmi hrdá, že jste ocenili právě tuhle,“ řekla Raitt ve své děkovné řeči. Zpěvačka na ceremoniálu též vystoupila – spolu s Sheryl Crow a Mickem Fleetwoodem složila poctu nedávno zemřelé zpěvačce kapely Fleetwood Mac Christine McVie.

Těžko říct, jaké jazýčky na vahách rozhodly, že právě skladba Just Like That ze stejnojmenného alba zvítězila. Pozastavují se nad tím i americká média, nelze tedy říct, že je to překvapením jen z pohledu Evropy, kde nemáme blues tak silně zakořeněné v srdci. Možná je v tom snaha nevzdálit se příliš starší části publika, které Grammy sleduje, možná jen píseň jednoduše akademii něčím oslovila víc než ostatní nominované. Nakonec si musíme opět jen přiznat, že o vítězství v hudebních cenách nerozhodují žádné exaktní parametry a pokaždé se o vítězích bude diskutovat a hodnotit relevance volby.

Někdy se všechny poroty, akademie a hlasující světa trefí, jindy ne tak zcela a budoucnost, či současní komentátoři, se jejich rozhodnutí vysmějí. Důležité je si připomínat, že hudební ceny zde máme především jako oslavu muziky a prostor, který k ní rok co rok přitahuje pozornost širší veřejnosti. Gratulace patří nejen vítězům a zúčastněným, ale i všem ostatním tvůrcům a lidem, kteří poslouchají hudbu. Příště můžeme opět diskutovat nad výsledky. Zatím si pusťte Just Like That a řekněte sami. Krásná píseň ano, ale skladba roku? Spíš ne... 

 

Vítězové Grammy 2023 v hlavních kategoriích

Nahrávka roku

ABBA – ‘Don’t Shut Me Down’
Adele – ‘Easy On Me’
Beyoncé – ‘Break My Soul’
Brandi Carlile Featuring Lucius – ‘You And Me On The Rock’
Doja Cat – ‘Woman’
Harry Styles – ‘As It Was’
Kendrick Lamar – ‘The Heart Part 5’
Lizzo – ‘About Damn Time’ – winner
Mary J. Blige – ‘Good Morning Gorgeous’
Steve Lacy – ‘Bad Habit’

Album roku

Advertisement

ABBA – ‘Voyage’
Adele – ’30’
Bad Bunny – ‘Un Verano Sin Ti’
Beyoncé – ‘Renaissance’
Brandi Carlile – ‘In These Silent Days’
Coldplay – ‘Music Of The Spheres’
Harry Styles – ‘Harry’s House’ – winner
Kendrick Lamar – ‘Mr. Morale & The Big Steppers’
Lizzo – ‘Special’
Mary J. Blige – ‘Good Morning Gorgeous (Deluxe)’

Pśeň roku

Adele – ‘Easy On Me
Beyoncé – ‘Break My Soul
Bonnie Raitt – ‘Just Like That’ – winner
DJ Khaled Featuring Rick Ross, Lil Wayne, Jay-Z, John Legend & Fridayy – ‘God Did’
Gayle – ‘ABCDEFU’
Harry Styles – ‘As It Was’
Kendrick Lamar – ‘The Heart Part 5’
Lizzo – ‘About Damn Time’
Steve Lacy – ‘Bad Habit’
Taylor Swift – ‘All Too Well’

Objev roku

Anitta
Domi & JD Beck
Latto
Måneskin
Molly Tuttle
Muni Long
Omar Apollo
Samara Joy – winner
Tobe Nwigwe
Wet Leg