Obrázek k článku Behind the Door opět kouzlí jazzovým proutkem. Inspiroval je legendární pražský klub
| Lukáš Rešl | Foto: Jiří Staněk

Behind the Door opět kouzlí jazzovým proutkem. Inspiroval je legendární pražský klub

Jazzová formace Behind The Door oslavila koncem minulého roku dvacetileté kapelní výročí působivou živou nahrávkou Chebzí 9. Nyní ze stejného studia přináší další povedený záznam, o poznání zádumčivější skladbu Cross.

Skupinu Behind the Door tvoří členové předních českých hudebních projektů, jako je například Čechomor, Slza, Vltava či Cotatcha Orchestra. Své nejhlubší vize a představy realizují hudební profesionálové právě v tomto jazzfusion projektu, ze kterého radost z muziky vyloženě vyzařuje.

U příležitosti oslav kapelních dvacetin zalezla šestice muzikantů do studia FirstFloor na pražském Barrandově, kde nahrála působivou a instrumentálně bohatou skladbu Chebzí 9. V rámci této live session se však nejednalo o jediný počin, Behind the Door totiž s více než dvouměsíčním odstupem zveřejnili další živou nahrávku ze studia s názvem Cross. Opět se jedná o nesmírně působivou a bohatě instrumentální záležitost.

Skladba disponuje krásným a čistým zvukem, který posluchače příjemně nadnáší. Oproti Chebzí 9 je Cross sice méně dynamickou, zato však ucelenější písní, která si po celou svou délku nese určitou zasmušilou náladu, kterou ke konci lehce rozbijí gradující klávesový part společně s přidanými dechovými nástroji. Právě klávesy, zvukově laděné do stylu piana, jsou tentokrát ve skladbě ústředním a značně dominantním prvkem a přibližně v půlce stopáže dokonce rozjíždí nenásilné a velice zábavné sólo. Podobně jako ze živého záznamu skladby Chebzí 9, i na novince je z muzikantů cítit maximální soustředění. A také určitá pohoda a uvolněnost. 

Inspirací byl písni pražský klub Cross Club. „Cross je o vnitřním konfliktu mysli a srdce, o neschopnosti učinit životní rozhodnutí. Původně banální dilema, zdali jít po proflámované noci jamovat do holešovického klubu Cross, či nejít, nakonec přerostlo do osobní roviny, vztahy nevyjímaje. Není-li člověk schopen říci A nebo B v tak triviální záležitosti, jak chce potom být v životě vnitřně šťastný a naplněný? Celá tato původně absurdní situace se nakonec přelila až v zoufalství, nespokojenost, vnitřní neklid a vyplynula z ní místy depresivní píseň s pracovním názvem Cross, který nakonec zůstal,” říká klávesista a autor skladby Ondřej Valenta.

Zejména u žánrů, jako je jazz, se jen velmi těžko popisují emoce, které vám je muzika občas schopna nabídnout. Behind the Door nálad, emocí, a pocitů nabízejí skrze Cross opravdu nepřeberné množství, a mně nezbývá nic jiného než tento parádní studiový záznam doporučit k poslechu. Jsem přesvědčen, že si v ní každý posluchač nejen jazzové hudby najde to své. Projekt potvrzuje známý fakt, že hudba opravdu za každou cenu žádná slova nepotřebuje.

Živý záznam skladby Chebzí 9, který byl zveřejněn začátkem prosince minulého roku.

Krásu instrumentálního jazzfusionu v podání Behind the Door si navíc fanoušci kompozičně propracované hudby budou moci užít brzy i naživo. Kapela totiž na letošní rok chystá turné po celé České republice, které zahájí čtyřmi jarními koncerty na začátku března. Na tyto koncerty následně naváže v říjnu podzimní částí turné, které pojme dalších devět vystoupení včetně jednoho koncertu na bratislavské lodi Pink Whale.