Obrázek k článku Bob Dylan odmítá obvinění,  že v roce 1965 zneužíval dvanáctiletou dívku
| Šárka Hellerová | Foto: Profimedia

Bob Dylan odmítá obvinění, že v roce 1965 zneužíval dvanáctiletou dívku

Žena, vystupující pod iniciály J. C. na hudebníka podala žalobu, v níž uvádí, že ji před více než padesáti lety v průběhu šesti týdnů zneužíval, hrozil fyzickým násilím, dával jí alkohol a drogy. Učinila tak těsně předtím, než ve státě New York vypršel speciální zákon, který umožnil lidem, kteří se v dětství staly obětí sexuálního násilí, tyto skutky nahlásit.

Dle takzvaného Child Victims Act budou obvinění vyšetřováni bez ohledu na to, kdy byl čin spáchán. Dnes osmdesátiletému umělci a držiteli Nobelovy ceny, vlastním jménem Robertu Allenu Zimmermanovi, bylo v době, kdy se měl zneužívání dopustit, 24 let. Žaloba ho viní ze zneužití svého postavení, predátorských, sexuálních a nezákonných činů.

Vše se mělo dít v rozmezí šesti týdnů a skutky se měly odehrávat od konce dubna do května 1965 v Dylanovo apartmá v hotelu Chelsea. Ženě, která Dylana obvinila, je nyní 68 let a žije v Connecticutu. Dle žaloby utrpěla psychologickou újmu a emocionální trauma.

Dylanův mluvčí označil obvinění za nepravdivá a uvedl, že proti nim budou rázně bojovat.

BBC uvádí, že zpěvák v inkriminovaném roce odjel na konci dubna na britské turné, jež trvalo do 10. května, což je zdokumentováno ve filmu Don't Look Back z roku 1967. Dle knihy Clintona Heylina A Life in Stolen Moments, jež chronologicky mapuje Dylanův život od roku 1945 do poloviny devadesátých let, poté hudebník ještě do začátku června trávil čas v Británii, Francii a Portugalsku. Americké rozhlasové stanici NPR řekl  právník žalující strany, že data událostí "nejsou nekonzistentní" s tím, co jeho klientka tvrdí.