Obrázek k článku Čerstvé (z)boží: Kámošky Iggy Mayerov spolu na Glastonbury nepojedou
| Marek Reinoha | Foto: Anna Bartolotti

Čerstvé (z)boží: Kámošky Iggy Mayerov spolu na Glastonbury nepojedou

Pražská dream popová formace Iggy Mayerov po více než roční odmlce představila nový singl. Skladba Glastonbury předznamenává chystané debutové album. Navazuje na předcházející singly Ride a Silence, na kterých se kapela vydala cestou výrazně popovějšího zvuku.

Název Iggy Mayerov vznikl úplně náhodou na Colours of Ostrava ve stavu mírné společenské únavy. „Začali jsme komolit jméno a příjmení naší kamarádky, až z toho vzniklo Iggy Mayerov. Okamžitě se nám to zalíbilo, takže název jsme měli ještě celkem dlouho před tím, než se vůbec začalo přemýšlet o založení kapely,“ řekla mi zpěvačka Tereza Dusilová. Hned po svém vzniku, v roce 2018, na sebe skupina upozornila debutovým EP Silhouette. Na něm se prezentovala zasněným dream popem obsahujícím shoegazeová kytarová zkreslení a zpětné vazby. V této hudební poloze si je pamatujeme i z jednoho z našich Headliner Pontonů.

U singlů Ride a Silence jsme však mohli slyšet postupný žánrový posun, který jako by vyvrcholil právě na Glastonbury. Postupně ubývalo shoegaze, noisových ploch a kytar, přibylo melodií a synťáků a hudba se posunula popovějším směrem. Když jsem se na tuto změnu zeptal kytaristy Michala, řekl mi: „Vlastně jsme nad ní takhle nikdy nepřemýšleli. Ani bych tomu neříkal změna, ale spíš vývoj. Na Ride bylo synťáků dost, i když byly spíše v pozadí. Oproti tomu na Silence už byly docela dominantní. Ale myslím, že až teď jsme našli tu rovnováhu mezi synťáky a kytarou. Kdy přidat synthy a kdy kytary, aby to nebyl bordel. Ano, v některých věcech je kytara minimálně, ale nemusíte se bát, i noiseových ploch na desce pár bude.“

Glastonbury vypráví příběh dvou nerozlučných kamarádek, které se postupem času odcizily.

„Text vychází z mé vlastní zkušenosti, kdy jsem si v období dospívání přestala rozumět se svojí nejlepší kamarádkou, kterou znám od dětství. Najednou jsme byly úplně odlišné. I když jsme se v dospělosti snažily na naše přátelství navázat, nešlo to. Náš vztah ochladl do takové míry, že jsme se nedávno na ulici ani nepozdravily, a to jen proto, že jsme se každá změnila natolik, že si nemáme vůbec co říct,“ shrnuje zpěvačka Tereza, která v textu řeší také téma změny a vývoje, kterými každý člověk v životě neustále prochází.

Klip k songu režíroval a točil Bohdan Zajčenko, se kterým kapela spolupracovala už i na videu k předchozímu singlu Silence. Nahrávku produkoval Daniel Šubrt ze studia Mega Hit Lair, který má na starost produkci celé budoucí desky. O mastering se postaral Michael Fossenkemper ze studia Turtle Noise NYC, jenž pomohl několika světově známým autorům k získání ceny Grammy. Alba bychom se mohli dočkat někdy na jaře roku 2022.

Sledujte Iggy Mayerov na Facebooku

Záběry z klipu se skladbě Glastonbury, jež pojednává nejen o proměnách přátelství