Obrázek k článku Čerstvé (z)boží: Klavír Ivy Z pod červeným měsícem
| Marek Reinoha

Čerstvé (z)boží: Klavír Ivy Z pod červeným měsícem

Lenka Zbořilová je známá jako zpěvačka čím dál tím oblíbenější dream popové skupiny Billow. Není však pouze zpěvačka, je i hudebnice a muzikantka. A jako taková nedávno vydala pod alter egem Ivy Z debutové sólové experimentální album.

Jmenuje se Under a Red Moon, pt. 1 & pt. 2 a prvotní inspirací k tomuto projektu, jak Lenka Zbořilová sama uvádí, byl projekt Postcards hudebníka Jense Lekmana a její návrat ke klavíru. „Na začátku pandemie jsem si pořídila piano, ke kterému jsem se vrátila poprvé od dětství. Posléze se začala kupit spousta střípků a nápadů, s kterými bylo potřeba něco udělat – jejich nedokončenost mě začala vysávat a skládání mě přestávalo bavit.“

Album obsahuje 16 songů a vzniklo v podstatě spontánně v období 16 týdnů, kdy každý týden vznikl jeden. A to tak že kompletně, od jeho složení, nahrání i zmixování. Podle Lenky Zbořilové bylo cílem projektu „jeden track týdně“, vedle naučení se nových věcí v oblasti nahrávání a mixování v Abletonu, zejména oproštění se od nedodělaných nápadů, které se jí za poslední dobu začaly množit a začaly i tížit. A také uzavřít jednu kapitolu, aby se mohla vydat dál.

Je to takový hodně příjemný a emocemi nabitý průřez toho, na čem tato talentovaná hudebnice v poslední době pracovala, takže je album žánrově poměrně rozkročené. Některé tracky jsou klidnější a inspirované slowcorem s dominantním klavírem (například hned první track 10,000 dawns), některé jsou folkovější (city lights) a některé weird popové (třeba red dress dirty nebo 2022). Všechny však spojuje její nezaměnitelný zpěv, který si člověk nemůže splést, a který i přes žánrovou odlišnost alba, bohužel, hodně evokuje domovskou kapelu Billow.

Jednotlivé songy vycházely na Bandcampu každé úterý od 30. března do 13. července letošního roku a v ucelené formě potom v limitované edici na kazetě u slovenského labelu Z Tapes.

Ivy Z poslouchejte na Bandcampu a sledujte na Facebooku.