Obrázek k článku Čerstvé (z)boží: Kvietah chce, aby posluchači věděli, co jim sděluje
| Marek Reinoha | Foto: Denisa Rysová

Čerstvé (z)boží: Kvietah chce, aby posluchači věděli, co jim sděluje

Nezávislý label Divnosti, za kterým stojí Tomáš Tkáč a Alžběta Trusinová, vydává hudbu, kterou mají rádi a které se podle nich nedostává takového zájmu, jaký by si zasloužila. Nedávno vzal pod svá křídla zajímavou písničkářku Kvietah.

Divnosti mají za sebou velmi plodný a úspěšný rok. Label mimo jiné vydal alba skupinám Pris, Neřvi mi do ucha a Makak nebo debuty Člověka krve, něco něco a Party vynikajících lidí. Za svoji činnost byl oceněn Vinylou v kategorii počin roku. Nyní do jejich hudební rodiny přibyla další muzikantka, jež stojí za pozornost.

Kvietah je umělecké jméno dvaadvacetileté zpěvačky a songwriterky Magdaleny Fendrychové. Vychází z tradičního českého jména Květa a jak mi sama řekla,  „anglické „h” na konci znázorňuje tendenci na české scéně zpívat anglicky, kterou jsem dřív taky měla“. Kvietah zpívá, hraje na klavír a kytaru, již od svých jedenácti let skládá hudbu a píše texty a dříve jsme ji mohli vidět vystupovat se skupinami White Russian Milkshake, May The Way nebo Horror make-up set. 

Žánrově se Kvietah pohybuje někde na pomezí indie rocku a popu, což naznačuje i první singl Šampaň, který pod labelem Divnosti vydala. Song vypráví příběh jedné párty končící svítáním a popisuje potřebu absolutní volnosti a nezávislosti na jiných lidech, a přitom potřebu někam patřit a s někým souznít. Můžeme v něm slyšet i žesťový kvartet. 

Labelu Divnosti ji doporučil Jakub Čermák aka Cermaque, na jehož albu Lament se Tomáš Ttkáč podílel. „Tato spolupráce je má první životní zkušenost s hudebním vydavatelstvím. Když mi Tomáš řekl, že se mu moje písně líbí a vydal by album na Divnostech, cítila jsem to jako velkou věc, měla jsem hroznou radost. Teď spolu dáváme albu finální podobu, těším se na výsledek.“ řekla mi Magdalena. Debutové album se bude jmenovat Hejno černejch koček a prozradila mi, že „Vznikalo cirka poslední rok a půl. Písně na něm i proto vypráví o pocitech a zážitcích v době lockdownu, v covidu. Je, jak napovídá jeho název, o smůle a těžkostech, které mě a lidi v mém okolí potkaly, ale i o věcech pozitivních, například o přátelství.“

Jak už naznačuje vysvětlení uměleckého jména, snaží se Kvietah vymanit z psaní anglických textů, takže na albu bude pouze jedna anglická píseň. „Angličtinu mám ráda, baví mě zpívat anglické covery a svádí mě v ní i psát, ale spíš se snažím to nedělat. Myslím, že lidi u nás angličtině rozumí, ale míň se na takové texty pak soustředí a já chci, aby moji potenciální posluchači věděli, co chci sdělit.“

Prostředky na dokončení, vydání alba a výrobu fyzických nosičů se Kvietah snaží vybrat v kampani na Doniu. Doufejme, že její tvorba případné přispěvatele zaujme a alba se dočkáme.

Sledujte facebook Kvietah