Obrázek k článku Čerstvé (z)boží: Písničkář Zapomělsem putuje svým nitrem i vesmírem v kruhu
| Vojtěch Tkáč | Foto: Indies MG

Čerstvé (z)boží: Písničkář Zapomělsem putuje svým nitrem i vesmírem v kruhu

Aleš Macenauer alias Zapomělsem vydal v dubnu výtečné album Měsíc ve váze. Nyní představuje videoklip k emotivní skladbě Pak se vrať, která hledá východiska života točícího se v kruhu.

Písničkáře Zapomělsem a jeho debutovou desku Gejzír jsme doporučovali už před dvěma lety v prvním vydání rubriky Feedback magazínu Headliner. Od té doby ušel jak umělec kus cesty, což se promítlo nejen do jeho textů, ale i produkce a celkového přístupu k tvorbě. Svědčí o tom letošní album Měsíc ve váze, na němž se mimochodem podíleli i členové kapel Priessnitz, Severní nástupiště a Kafka Band. Evoluci zvuku předznamenal pilotní singl Kdesi, v němž Macenauerův charakteristický vokální projev doplnila vedle akustické kytary i zamlžená minimalistická elektronika.

Píseň Pak se vrať dokonale vystihuje hudebníkovu poetiku, která hřeje a pobolívá zároveň. Především ale vždy zanechává pocity, které přetrvají, zejména proto, jak silně jsou navázány na konkrétní vzpomínku a místo. „Měsíc odráží volání dálek, slyšíš ho v sobě, slyšíš ho všude. Musíš odejít. Všechno, co znáš, co myslíš, že víš, musíš opustit,“ zpívá Zapomělsem ve skladbě s právě vydaným klipem. O video se postarala Nela Bártová, mimo jiné VJ a členka dvojice Lowmoe.

Song pojednává o cestě, která vede rovně a současně se vrací v kruhu až na začátek. Z návratů domů se tak stává nekonečná výprava do neznáma. Zapomělsem patří k nejzajímavějším mladým písničkářům současnosti, kteří se nebojí experimentovat s formou ani žánrovými úkroky. Skladby z jeho aktuální nahrávky, která vyšla u labelu Indies MG, v létě uslyšíte i naživo v rámci Headliner (ne)Pontonů.