Obrázek k článku Čerstvé (z)boží: Podmanivá Luciana zhudebňuje lehkost bytí
| Vojtěch Tkáč | Foto: Marek Reinoha

Čerstvé (z)boží: Podmanivá Luciana zhudebňuje lehkost bytí

Tvorba brněnsko-pražské kapely Luciana je balzám na duši. Čtveřice se jmenuje podle své zpěvačky s kubánskými kořeny a okouzlujícím hlasem Luciany Tomášové. Její lo-fi soulové písničky, které jsou skrznaskrz nasáklé prvky indiepopu, jazzu i R&B, nyní pohromadě vycházejí na debutové desce s názvem Fo.

„Hudba mě začala zajímat už od školky s Dádou Patrasovou a její koloběžkou,“ směje se čtyřiadvacetiletá Luciana Tomášová. Aktivně se muzice začala věnovat na přelomu let 2018 a 2019, když založila kapelu se svými příbuznými na Českolipsku. Kromě toho spolupracovala třeba s francouzským kytaristou Alexandrem Glizem. Své současné spoluhráče ovšem poznala v Brně, kam původně vyrazila jen na otočku. Jako fanynka skupiny Acute Dose se Luciana nejprve propojila s kytaristou Davidem Pšenčíkem. „Přijela jsem na jeden večer do Brna s prosbou o aranž písničky LVEB. Nakonec se večery opakovaly, začal docházet i Jura a tím pádem pomalu vznikalo více písniček,“ vysvětluje zpěvačka s kubánskými kořeny.

Kvarteto tak vedle Luciany Tomášové a Davida Pšenčíka tvoří baskytarista Jura Habarta, který hrál třeba v Ghost of You, a bubeník Vojtěch Vaida. Sestava se utvořila na základě nabídky na živé vystoupení na festivalu Všudybud. „Já věřím na náhody a na osud. Díky klukům si na koncertech můžu hrát i na vílu,“ dodává Tomášová. Kapela na sebe upozornila songy LORD nebo BDAY, které figurují i na čerstvě vydaném debutovém albu. Propojují se v nich sympatická ledabylost s velkým talentem a profesionálním muzikantstvím. Nechybí jim groove, soul ani nenucená lehkost. „Každá písnička vzniká s jinou náladou a emocí, tudíž záleží na aktuálním rozpoložení.  Když jsem psala BDAY, tak jsem byla jen nesmírně šťastná, že na mě svítí sluníčko,“ upřesňuje hudebnice, pro kterou základ krásného dne představuje hlavně dobrá a vlastnoručně připravená snídaně.

Mezi své aktuální oblíbence řadí Tomášová kapely Hiatus Kaiyote a Khruangbin, hudebnici Hope Tala nebo Nicka Hakima. Právě rozmáchnutí od neosoulu přes indiepopové flákače až po jazzové techniky zaznamenává i dlouhohrající studiová prvotina. Pulsující hlas Luciany báječně koresponduje s vibrujícím zvukem kytar a dává vzniknout něčemu, co české alternativní scéně scházelo. Od pátku 5. listopadu můžete album Fo poslouchat i na Spotify nebo si ho vychutnat naživo během křtu 25. listopadu v Brně.

Sledujte Lucianu na Facebooku