Obrázek k článku Čerstvé (z)boží: Nejlepší slovenská koncertní kapela? 52 Hertz Whale sází na intenzitu
| Marek Reinoha | Foto: Karina Golisova

Čerstvé (z)boží: Nejlepší slovenská koncertní kapela? 52 Hertz Whale sází na intenzitu

Slovenská postpunková kapela 52 Hertz Whale je pojmenovaná po velrybě, která je jako jediná schopná vydávat zvuk o tak vysoké frekvenci, že jí zbytek jejího druhu nerozumí. Hudební fanoušci nejen na Slovensku však této partičce rozumí a určitě je, stejně jako nás, potěšil nový singl Phil, který oznamuje vydání alba Present Sense Impression.

Kapela 52 Hertz Whale je usazená v Bratislavě a v roce 2015 debutovala eponymním EP, na které o dva roky pozdějí navázala prvním studiovým albem I´ve met a lot of people. Za dobu své existence získala řadu fanoušků i v České republice. Popularitu nabývá zejména díky svým katarzním koncertům, které jsou vždy opravdu velkým a vzrušujícím zážitkem. Sám jsem je naživo viděl několikrát a pokaždé mě do své hudby vtáhli natolik, že jsem se i já, spolu s ostatními posluchači, stal jejich součástí. Ne nadarmo bývají často označováni za jednu z nejlepších slovenských koncertních kapel.

Přestože je jejich hudba škatulkována jako post-punk, můžeme v ní slyšet vlivy post-rocku, noise-rocku, ale nebojí se ani popových prvků. Sálá z ní intenzivní naléhavost reprezentovaná zejména melancholickými vokály a hlavně nesmírně silné emoce. Není tomu jinak ani u aktuálně vydaného singlu Phil, jenž vznikl během pandemických měsíců v roce 2020. „Phil a celé album Present Sense Impression vznikalo s proseccem na samotě v českých lesích, v cracknutých verzích Abletonu a v zakouřené zkušebně. Zaťaté zuby, chaos, chuť i nechuť – je v něm všechno zlé i všechno dobré,“ řekl k procesu vzniku baskytarista Fabo. Na rozdíl od předcházející tvorby kapely se ve Phil k hlučnému noiseu přidávají intenzivní syntezátorové plochy a song oplývá nečekaně hitovými momenty. Jak vysvětluje bubeník Tomáš, tak „Je to jedna z dvou skladeb, která nemá podobně jako naše starší věci klasické refrény. S těmi nás naučil pracovat až Lazer Viking, který produkoval většinu alba.“ K singlu vznikl i spontánní intenzivní klip natočený na nejmenovaném vodním díle poblíž Bratislavy.

Singl i celé album kapela nakonec nahrála v roce 2021 v bratislavském studiu Pulp pod dohledem zvukového mistra Jakuba Hríbika a vyjde 26. srpna digitálně a na vinylu, limitovaná edice v počtu pouhých 100 kusů bude k dispozici v barvě baby pink, číslovaná a signovaná členy kapely. Na podzim by album chtěli představit a podpořit naživo v rámci intenzivního evropského tour. A určitě neminou ani Českou republiku.