Obrázek k článku Díky, Strahove! Bert & Friends světu představili živák z roku 2050
| Vojtěch Tkáč, foto: Matěj Racek

Díky, Strahove! Bert & Friends světu představili živák z roku 2050

„Nevím, že by někdo někdy něco takového kdy na světě vytvořil,“ říká na pódiu muž v modrých džínách a černém roláku s tabletem v ruce. Tímto kouzelným dvojníkem Stevea Jobse není nikdo jiný než Albert Romanutti. Světu právě uvádí dílo, na kterém v rámci Bert & Friends pracoval přes čtyři roky.

Bert & Friends je skutečně malá česká kapela hozená do velkého světa. Na své nové nahrávce přilítává raketou přímo na Strahov. Pod záře reflektorů stadionu o převýšené maximální kapacitě 340 tisíc lidí. Živoucí album 2050: Live at Strahov je záznam vysněného koncertu, který se teprve stane. Tou dobou pětapadesátiletý umělec Albert Romanutti se nyní vrací do současnosti, aby našemu světu připomněl, jak budou jednou Bert & Friends znít. Můžete to slyšet nejen na nové desce, ale i na nadcházejícím turné.

Premiérová poslechovka nahrávky se uskutečnila ve spolupráci s Radiem Wave v prostorách Studia 1 Českého rozhlasu. „Tohle je den, na kterej jsem se těšil čtyři roky,“ zahajuje svou řeč Albert Romanutti v minimalistickém outfitu technologického vizionáře. Obrysy nápadu 2050: Live at Strahov tak vznikal napříč časovými pásmy paralelně od roku 2017. Megalomanský koncert zahajuje píseň Jupíter, v níž mimo jiné Albert původně děkoval Strahovu už na albu Supr. Napříč půlhodinovou stopáží zazní také skladby z EP Panna a netvor nebo starší hity jako Plody moří a Haluzinace, která se tady mění v europopovou elektronickou rubačku.

Kromě toho, že nahrávka absolutně vybočuje svým konceptem a myšlenkou, skrývá úžasné detaily. Od vazbení mikrofonu, přeřeknutí v refrénu, bouchnutí šampaňského bez špuntu až po tajemného Luboše, Albertovy děti a hysterické aplaudování publika. Některé hlášky fanoušků ve strahovském davu přitom pocházejí z koncertu Klasrido, který vyšel loni i na vinylu. Díky dotažené produkci to všechno pohromadě doopravdy působí jako živý koncert, což je jednoduše neuvěřitelné. Písně Bert & Friends zní přitom často úplně jinak, než jak jste je kdykoliv předtím (nebo potom) slyšeli. Zásadní proměnou prošlo například Amore Mio, které se mění v téměř filmovou pompéznost a velkolepě uzavírá celou show.

Albert Romanutti, David Herzig, Vladko Mikláš a Jakub Šindler opět rozbourávají zajeté stereotypy okolo vydávání dlouhohrajících a jakýchkoliv jiných alb. Není to poprvé a určitě ne naposledy, kdy Bert & Friends přicházejí s něčím, co by nikoho nenapadlo. Při poslechu 2050 se vážně přenesete na vyprodaný Strahov budoucnosti. Bert & Friends jsou tady proto, aby mohli společně světu dávat smysl, jaký budou chtít. Tak třeba za tisíc let znova tady.

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.