Obrázek k článku Fotograf David Webr zve na  výstavu Tváří v tvář hudbě
| Šárka Hellerová | Foto: David Webr

Fotograf David Webr zve na výstavu Tváří v tvář hudbě

O co nejlepší snímky se v pitu pod pódiem David Webr snaží přes patnáct let. Nyní vystavuje výběr fotografií, za něž posbíral řadu mezinárodních ocenění.

Face to Face Music6. října – 21. listopadu 2021, Galerie České Spořitelny, Rytířská 29, Praha 1

Koncerty začal David Webr dokumentovat, když ho kamarádka požádala, aby pro ni nafotil třetí ročník Colours of Ostrava. Musel si kvůli tomu tehdy koupit nový fotoaparát, protože mu ho před časem ukradli. „V tu chvíli jsem s focením hudby neměl nejmenší zkušenosti,“ přiznává Webr. Zdálo se mu to ovšem jako zajímavá výzva, která ho nadchla tolik, že už s ní nikdy neskončil. Nejenže na Colours of Ostrava jezdí každoročně, ale založil si i magazín hudební fotografie World Stars Music a hudební akce dokumentuje jak jen může. Jeho snímky byly publikovány v řadě českých nejen hudebních médií. 

Název World Stars Music neznačí inklinaci k world music, i když jí díky Colours nafotil požehnaně. „World Stars Music – to jsou ty světové hvězdy, které někdy fotím,“ vysvětluje Webr a dodává. „Focení koncertů mě nadchlo i díky tomu, že jsem poznával hudbu, o níž bych se jinak nezajímal. A když se povedou fotky, mám z toho radost já a snad i někdo další, kdo se na ně podívá.“

V době lockdownů, kdy se koncerty nekonaly, měl Webr najednou čas se probírat rozsáhlými archivy a některé své fotografie přihlásil do fotografických salónů soutěží v různých zemích. „Začal jsem obesílat různé salony fotografie a zahraniční soutěže. Podařilo se mi získat několik cen, což mě motivovalo, abych připravil výstavu,“ říká Webr a zve do Galerie České spořitelny, kde lidé mohou od 6 října vidět na tři desítky jeho oceněných fotografií. Pokochat se budou moci portréty B.B. Kinga, Florence Welch, Skye Edwards, Iggyho Popa, Paula Stanleyho a řady dalších. Výstava navazuje na jeho každoroční prezentaci fotografií pod názvem Face to Face Music, jež se obvykle koná v pražském Cafe Alternatif. 

Pozvánku zdobí minimalistický černobílý portrét Nicka Cavea. „Je to jen linka z profilu. Vznikla během posledního koncertu na Colours v roce 2011 na hlavním pódiu,“ vzpomíná autor snímku. „Stáli jsme úplně z boku, kvůli protisvětlu se fotilo blbě. Výsledek nebyl nic moc, ale po týdnu jsem našel jednu nenápadnou fotku, která se mi začala zdát zajímavá. Převedl jsem ji do černobílé, přidal kontrast a zdálo se mi, že výsledek ke Caveovi skvěle pasuje. Nejzajímavější fotky mnohdy vznikají během focení za nepříznivých podmínek. Člověk se vybičuje, aby krátký čas využil na maximum,“ myslí si Webr.  Na výstavě a ve fotogalerii tohoto článku si můžete prohlédnout, koho se mu povedlo vyfotografovat. A co jeho dosud nesplněné sny? „Strašně rád bych si vyfotil například Rolling Stones. Ty mi zatím unikají, protože nefotím pro žádné větší médium a tak je těžší získat akreditaci. Taky bych rád měl vlastní snímky Buddyho Guye. A pak jsou tu legendy, které už bohužel nevyfotím, třeba Doors nebo Pink Floyd.“ 

Iggy Pop, Open Air Music Festival Trutnov, 18. 8. 2011

Paul Stanley, Sinobo Stadium, 19. 6. 2019     

Skye Edwards, Metronome Festival, 21. 6. 2019

Bonobo, Colours of Ostrava,   19. 7. 2013

Szjerne, zpěvačka projektu Bonobo, Colours of Ostrava,   19. 7. 2013

Florence  Welch, Colours of Ostrava

Bring Me The Horizon, Aerodrome festival, 15. 6. 2016

Laura Mvula 

Keb' Mo'

Chick Corea, JazzFest Brno, 4. 5. 2017

BB King,  Kongresové centrum, 12. 7. 2011

Judit Hill 

Paul Stanley, Sinobo Stadium, 19.6.2019