Obrázek k článku Foto: Křest alba Sami Kateřiny Marie Tiché dojímal svou krásou
| Šárka Hellerová, foto: Vašek Ryba

Foto: Křest alba Sami Kateřiny Marie Tiché dojímal svou krásou

Křest alba Sami a sbírky básní Ostrov, co chutná jako pomeranče byl silným zážitkem bez zbytečných příkras. Svým kouzlem až překvapil.

Kateřina Marie Tichá: Křest alba Sami - Malostranská Beseda, 21. říjen, Support: Tereza Balonová

Po doznění poslední písničky jsem se ocitla lehce zhroucená na chodbě Malostranské Besedy. Mým slzám dojetí se smál nejen procházející vydavatel desky Martin Červinka, i na něm ale byla vidět velká radost ze skvělého koncertu. Po krátké úvaze, zda za můj meltdown může rulandské šedé, jsem dospěla k přesvědčení, že důvodů k emocionálnímu pohnutí je daleko víc. A lepších. Prostě mě ten koncert hodně vzal. V nejlepším slova smyslu.

- Kátino loňské album se jmenuje Sami, na tomhle koncertě ale nikdo nebyl sám. Určitě jste to propojení někdy zažili. Energie mezi publikem a pódiem je v jednotě a zpívají všichni. Spolu. Takový koncertní prožitek je přesným opakem okamžiků, kdy se cítíte sami. Ta holka uprostřed pódia, která v sobě neuvěřitelným způsobem kombinuje absolutní neokázalost a schopnost rozzářit celý klub všemu s velkou přirozeností a pohodou kralovala.

- Že Kateřina Marie Tichá dokáže svým současným projevem a autorským repertoárem rozzářit značný prostor, jsem si poprvé jasně všimla v létě na Střeleckém otrově, když hrála na našem (ne)Pontonu. Už řadu let vím, že báječně zpívá a umí psát překrásné písně. Cosi se ale změnilo a pokud tam od začátku byla nějaká jiskra, tak teď je to oheň. Pardon, zní to pateticky, ale je to tak.

- V Malostranské Besedě se křtilo album Sami, které vyšlo minulý rok. Byla v tom úleva – konečně! Zároveň akce nepůsobila jen jako plnění restů. Deska zní i po roce pořád svěže. Nejde o písničky, které by za rok zestárly.

- „Trochu jsem měl pocit, že některé písničky napsala o mně,“ zaznělo od kohosi pozdě v noci na baru. Rozesmála jsem se a zároveň si uvědomila, že tuhle sílu písně Kateřiny Marie Tiché mají. Je v nich důvěrná známost. Schopnost vyvolat pocit, že leckdy zpívá o vás nebo pro vás. Sdílí svůj prožitek, v němž si ale každý hravě může najít to svoje.

- Kateřina Marie Tichá nyní hraje se skupinou Bandjeez a navíc s kytaristou Matoušem Rohovským. Co k tomu říct… všichni dohromady tvoří skvělou kapelu. Organicky propojenou, energickou a vtipnou. Krásně si to sedlo.

- Každé setkání s Bandjeez a nyní i s Káťou nevyhnutelně znamená vzpomínky na Davida Stypku. Křest se navíc konal v Malostranské Besedě, kde Stypka před čtyřmi lety ve stejné datum křtil album Neboj. A potom tam hrál mimo jiné na Headliner narozeninách. Osobně jsem se vlastně s Davidem nejvíckrát setkala asi právě na tomhle místě. A v tento večer, kdy do uličky před backstage hodně svítil měsíc, se na to hezky vzpomínalo. Káťa si přála, aby jí David pokřtil desku, podle mě tam spolu s křtícím producentem ODD a vydavatelem Headlineru Danym Stejskalem byl. Na pódiu zazněla píseň Čaruj a bylo to tak správně.

- Nebylo by fér tvrdit, že jsem během koncertu nespustila z pódia oči. V jednu chvíli jsem totiž listovala sbírkou Ostrov, co chutná jako pomeranče, jež byla pokřtěna zároveň s albem. I v poezii Kateřiny Marie Tiché najdete půvabné momenty, které vás nadchnou.

- Křest se konal v době, kdy se živá hudba ještě nedostala zpět do tempa, na které jsme byli před pandemií zvyklí. A konal se ve dnech, které hrozí dalším přibrzděním. Koncerty to ještě nějaký čas nebudou mít snadné, a to je smutné, zároveň to dodává na významu každé podobně povedené akci.

- Píseň Vlci. Zazněla jako přídavek a dokonale gradovala atmosféru koncertu. Vlastně ty slzy přičítám jí. To je vám naživo taková krása…

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.