Obrázek k článku Nejlepší živá kapela koncert nestihla. Smutný příběh Black Country, New Road
| Marek Reinoha | Foto: PIAS

Nejlepší živá kapela koncert nestihla. Smutný příběh Black Country, New Road

Několik šancí vidět u nás britskou skupinu, která zazářila krátce po svém vzniku, v původní sestavě bylo zmařeno pandemií a další už se zřejmě nenaskytne. Kapelu totiž opustil frontman Isaac Wood.

Mám sice vstupenku, ale Black Country, New Road už bohužel neuvidím tak, jak jsem chtěl. Čím mě okouzlila kapela, která svůj debut vydala uprostřed pandemie a bohužel se k nám nedostala ve své původní sestavě, i když k tomu měla blízko? 

Šestičlenný (dnes již můžeme říct původně) britský zázrak Black Country, New Road je kapela, která se zařadila po bok krajanů Black Midi a v ledasčem je i překonala. Společně s nimi vytyčila nový směr, kterým se jistě inspirují i další z mladé generace kapel. Tím směrem je experimentální jazz rock, který se nespokojí s klasickým nástrojovým obsazením kytary, basa a bicí. Black Country, New Road postavili svoji konkurenční výhodu právě na své početné sestavě, ve které klasickou rockovou kapelu doplnili nejen o syntezátor, ale i o saxofon, dechové nástroje a housle. Ale také v tom, že se jim podařilo vycizelovat zvuk téměř k dokonalosti. Touto kombinací vytvořili originální zvukové krajiny, které vydali v loňském roce, tedy v roce vrcholící pandemie, na debutovém albu For the First Time. Na naprosto fascinujícím albu, na kterém svojí hudbou ukázali kolik různých barev má svět, ve němž žijeme, a že i šeď je barva, která na něj patří.

I přes svoji krátkou existenci se stala kapelou označovanou za nejlepší koncertní kapelu současnosti a získala mnoho fanoušků na celém světě i u nás. Jsem jedním z nich. Proto jsem byl moc rád, když byli Black Country, New Road oznámeni jako headliner loňského ročníku festivalu Beseda u bigbítu, na který jezdím každý rok. Velmi jsem se těšil, že je uvidím naživo. Když ale z důvodů nedokončeného očkování, horšící se pandemické situace a hrozící karantény zrušili svá vystoupení na loňské netradiční Pohodě on the Ground, kde také měli hrát, tak už jsem jenom čekal, kdy totéž oznámí organizátoři Besedy. A krátce před konáním festivalu se to opravdu stalo.

Nedávno kapela vydala singl Snow Globes z alba Ants From Up There, které vychází 4. února

O to větší radost jsem měl, když byl ohlášen jejich koncert, který se měl konat 11. listopadu loňského roku v pražském klubu Underdogs´. Hned jak to bylo možné, jsem si koupil lístek a věřil ve druhou šanci. Opět marně, neboť pár dní před konáním koncertu kapela z důvodu onemocnění jednoho člena zrušila své evropské turné a vrátila se zpět do Velké Británie. Prostě smůla za smůlou. Pořadatel sice přislíbil jednání o novém datu v letošním roce, ale i kdyby se to povedlo, tak už je neuvidím tak jak jsem chtěl – v čele s frontmanem a zpěvákem Isaacem Woodem.

 

Isaac Wood totiž pár dní před vydáním druhého alba Ants From Up There (album vyjde 4. února) ve společném vzkazu s kapelou oznámil, že v kapele z důvodu problémů duševního zdraví končí. „Společně jsme psali písně a pak je hráli, což bylo občas neuvěřitelné, ale teď se necítím moc dobře, a to znamená, že odteď už nebudu členem skupiny," napsal v dojemném vzkazu, ve kterém vysvětluje, že ho trápí smutek a obavy takovým způsoben, že mu znemožňují hrát na kytaru a zpívat.

Zbytek kapely ale nekončí a potvrdil, že budou jako Black Country, New Road pokračovat dál pouze v pěti. Už také pracují na novém materiálu. To je jistě dobře, budu hodně zvědavý s čím přijdou. Ale to nic nemění na věci, že Black Country, New Road tak jak je znám a mám je rád už naživo nezažiji.