Obrázek k článku GLOSA: Emma Smetana se ve zlatých bikinách chce protančit vlnami k letnímu hitu
| Jarda Konáš | Foto: Adéla Bellini

GLOSA: Emma Smetana se ve zlatých bikinách chce protančit vlnami k letnímu hitu

Je to letní song? Není to letní song? Píseň Chase It od Emmy Smetana je trochu nejasná. Otázkou ovšem je, jestli to pro zpěvaččino publikum nakonec není dobře.

Emma Smetana je v pozici, která na české scéně není úplně běžná. Díky práci na televizní obrazovce si ji zapamatovala mnohem větší skupina lidí, než jaká tvoří cílovku její hudební produkce. To je výhoda. Stejně tak je atraktivní pro bulvár, který o ní občas něco napíše, i když zrovna nic nevydává ani nekoncertuje. To se taky hodí. Ovšem jen pokud děláte popmusic. Pro klubového hudebníka s uměleckými ambicemi se výše zmíněná pozornost může obrátit v zátěž, protože klubové publikum má z bulvární popularity spíš jízlivou srandu.

Proto je třeba ocenit snahu, s jakou se Emma Smetana snaží roky tuzemské posluchače přesvědčit, že kvalitní pop je možný a s dobrými spolupracovníky se může vmáčknout na klubovou scénu. Jinými slovy, dlouhodobě zastávám názor, že posměšky, jaké na adresu Emmy Smetany slýchám, neodpovídají kvalitě její produkce, ale vychází spíš z jakéhosi automatického předsudku vůči komukoliv stigmatizovanému bulvárem či TV Nova.

Leč v novém singlu Chase It se není moc čeho chytnout. Je to klasická Smetana – zajímavá poloha hlasu, chytrá produkce, líbivost bez podbízivosti a jednoduše srozumitelné myšlenky či vzkazy v textu. Přesně to, s čím se její fanoušci a fanynky rychle ztotožní. Stačí si pročíst komentáře pod videem a z reakcí je jasné, že se opět strefila. A to včetně závěrečné půlminuty, kde si maminčinu písničku pobrukují dětičky, což je možná na poměry tuzemské produkce zbytečná citová ždímačka, ale publikum Smetany si to asi žádá.

Zdánlivě tak skladba působí jako letní hit. Přímočaře nastavený beat, zapamatovatelná melodie, klip na pláži. Přesto je ale člověku z videa, kde tančí v zlatých bikinách, trochu zima. A ve výsledku ta hudba prošumí jedním uchem dovnitř a druhým ven, což je vždycky znamení, že se singl nemá čím zaháčkovat. Letní hit potřebuje být zároveň vlezlý až na hranici snesitelnosti. Buďme rádi, že tomu se Smetana a NobodyListen vyhnuli, ale faktem zůstává, že zůstali na půli cesty.   

Chase It se tak bohužel kvalitou nevyrovná singlům z loňské desky By Now, což je škoda, protože český mainstream by si zasloužil víc skladeb jako je třeba Lost and Found. Ale není holt každý den posvícení a singly se musí vydávat dál, aby interpret nezmizel publiku z očí. Ve středním proudu to tak dělá kde kdo a má právo na slabší chvilku. Emma Smetana si ji možná vybrala právě teď. Pořád ještě ale v popu patří k tomu lepšímu, co u nás vzniká. 

Na skladbě s Emmou spolupracoval NobodyListen