Obrázek k článku Glosa: Hana Hegerová, kohout na víně a umění odcházet
23. 3. 2021 | Honza Vedral, foto: Standa Merhaut, Supraphon

Glosa: Hana Hegerová, kohout na víně a umění odcházet

V roce 2011 uspořádal Supraphon oběd pro pár přátel a novinářů u příležitosti osmdesáti let Hany Hegerové, na kterém nám Hana Hegerová oznámila, že už nechce dál nahrávat ani koncertovat.

„Vyfoťte mě, ať jsem krásná. Dlouho jsem na tom pracovala,“ vypořádala se s fotografy před dveřmi salónku hotelu InterContinental. Dovnitř totiž nesměly diktafony, foťáky, natož kamery. Asi i díky tomu se uvnitř brzy rozhostila tak neformální a přátelská atmosféra. Ale přitom tak na úrovni. 

Bylo kouzelné poslouchat, jak se Hegerová nořila do různých vzpomínek. Třeba na svoje začátky v Žilině, kdy neměla moc peněz, ale stejně vždycky po výplatě zašla do hotelu Polom a objednala si koňak. Se stejným gustem si objednávala jídlo. „Představte si, že jsem nikdy neměla dušeného kohouta na červeném víně!“ říkala s tím nenapodobitelným přízvukem elegantního snobství.

To se projevilo i v jejím „odcházení“. Nechtěla na koncertech sedět ani ztrácet dech. A svoje časy ve studiu se rozhodla ukončit silnou a povedenou deskou Mlýnské kolo v srdci mém s třináctkou francouzských písní a texty svých oblíbených autorů. Víc ani ťuk. La fin du travail.

I když se to nemělo, poznamenal jsem si tehdy, jak na tom narozeninovém obědě říká: „Firma Hana Hegerová zkrátka končí, zůstává soukromá osoba Hana Hegerová, která si chce konečně vychutnat obyčejné klidné dny se svým pejskem. Držte mi palce, ať je jich ještě hodně.“  

A tím to celé skutečně uzavřela. Těch dalších roků bylo téměř deset. A obešly se bez dalšího nahrávání. Bez koncertů. Bez vzpomínkových rozhovorů. A snad i podle jejích představ. Tak umí odejít jen nebývale elegantní hvězda.

Hudební příběh Hany Hegerové pro vás chystáme do dubnového vydání Headlineru. 


Headliner newsletter

Aby vám už nic neuniklo

Pravidelný výběr z těch nejzajímavějších hudebních novinek, rozhovorů a publicistických témat od redaktorů Headlineru si nyní můžete objednat přímo do emailu.

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.