Obrázek k článku Gwen Stefani se vrací do České republiky. Vystoupí na festivalu Prague Rocks
| Šárka Hellerová | Foto: Jamie Nelson

Gwen Stefani se vrací do České republiky. Vystoupí na festivalu Prague Rocks

Po šestnácti letech se do Prahy se svými hity vrací zpěvačka Gwen Stefani, která se proslavila s kapelou No Doubt. Vystoupí 21. června na festivalu Prague Rocks, jenž přivítá i skupinu Maroon 5.

V polovině osmdesátých let založila Gwen Stefani se svým bratrem a jeho přáteli skupinu No Doubt. Dnes již víme, že se nesmazatelně zapsali do hudební historie především devadesátých let, ale začátky nebyly snadné. Největší rána je zasáhla brzy, když si vzal život zpěvák John Spence. Kapela se po několika týdnech truchlení rozhodla hrát dál. Roli frontmana tehdy převzal trumpetista Alan Meade, až po jeho odchodu se na řadu dostala Stefani, bez jejíhož hlasu si dnes No Doubt nelze představit.

Na začátku devadesátých let No Doubt vydali eponymní debutové album. Původně nezávisle vydaná deska nenechala na pochybách zástupce tehdy čerstvě založeného vydavatelství Interscope, které se skupinou podepsalo smlouvu. Bohužel nikoho dalšího krom fanoušků z jihu Kalifornie příliš neoslovila. Vydavatelství Interscope tedy skupinu předčasně postoupilo společnosti Trauma Records.

Prorazit se No Doubt podařilo až napotřetí, zato natolik silně, že si singly jako Just a Girl, Spiderwebs a Don`t Speak pamatujeme téměř všichni dodnes. Album Tragic Kingdom, které notně těžilo z rozpadu vztahu Gwen Stefani a v tu chvíli již bývalého baskytaristy skupiny Tonyho Kanala, bylo nominováno na Grammy v kategorii Nejlepší rockové album, kapela měla také šanci stát se Objevem roku (vyhrála tehdy patnáctiletá country zpěvačka LeAnnRimes…). Další dvě nominace na nejprestižnější americké hudební ceny si vysloužila samotná písnička Don`t Speak. V novém miléniu pak No Doubt dva zlaté gramofonky v éře alba Rock Steady vyhráli.

Po kolotoči světového úspěchu, nekonečných turné, právních bitev mezi vydavatelstvími, koncertů s Blink-182 a dalších dvou studiových albech si kapela dala první delší pauzu. Během ní Stefani zahájila svou sólovou kariéru, která následně i přes to, že se No Doubt ještě na čas na scénu vrátili, převážila.

Už na sólovém debutu Love. Angel. Music. Baby. z roku 2004 Stefani se singly jako What You Waiting For?, Rich Girl a Hollaback Girl ukázala, že se ani když bude vystupovat sama za sebe, neztratí. Následně vydala další tři sólová alba, poslední z nich je vánoční.

Na festivalu Prague Rocks se Gwen Stefani připojuje k již oznámenému headlinerovi festivalu, kapele Maroon 5. Kromě těchto dvou hvězd zde vystoupí i australská zpěvačka Delta Goodrem a z českých hudebníků kapela Lake Malawi a Vojtěch Dyk s projektem D.Y.K. Do line-upu akce by brzy mělo přibýt další velké jméno.