Obrázek k článku RETRO: Jak se stal Elton John rekordmanem kvůli tragédii princezny Diany
| Jarda Konáš | Foto: Profimedia

RETRO: Jak se stal Elton John rekordmanem kvůli tragédii princezny Diany

Přesně před čtvrt stoletím zazpíval Elton John na pohřbu princezny Diany. Dojal nejen celou Británii, ale téměř celý svět. A ten mu to oplatil na prodejích.

Píseň Candle In The Wind vyšla už v roce 1973 na nejslavnější Eltonově desce Goodbye Yellow Brick Road. Jako singl si tehdy nevedla úplně špatně, v domovské Británii se dostala na jedenácté místo singlové hitparády, ale o nějakém hitu nemůže být řeč. Přesto si fanoušci píseň zapamatovali hlavně díky dojemnému a procítěnému textu. Candle In The Wind byla věnovaná Marilyn Monroe, ale jak později Eltonův dvorní textař Bernie Taupin vzpomínal, ta slova šla obecně vztáhnout na kohokoliv, kdo z tohoto světa odešel předčasně.

Smrt princezny Diany 31. srpna 1997 všechny šokovala. Byl to tragický příběh o předčasně ukončeném životě velké osobnosti, která na tomto světě mohla ještě řadu věcí dokázat. Lidé si tehdy vzpomněli na text Candle In The Wind a pasáže z něj vpisovali do kondolenční knihy umístěné v St. James‘s Palace. A právě proto byl Elton John osloven, aby s písní vystoupil na Dianině pohřbu. Alespoň tak na ten moment vzpomíná ve své autobiografii Já, Elton John, která v Česku předloni vyšla.

Záznam Eltonova vystoupení, které sledoval celý svět

A tak 6. září 1997 Elton na pohřbu vystoupil a píseň zazpíval. Šlo o upravenou verzi, Bernie Taupin narychlo upravil některé části, aby text vzdával hold přímo princezně Dianě. Pohřeb sledovala celá Británie a vysílal se na všech kontinentech. Bude to znít ošklivě, ale nikdy ve své kariéře neměl Elton John tak široké publikum.

Nebyl čas ztrácet čas. Zpěvák se s pár doprovodnými muzikanty hned po pohřbu zavřel ve studiu, aby novou verzi písně nahrál. Jako producenta oslovil legendárního George Martina přezdívaného „pátý člen Beatles“, aby společně natočili singl, který vyšel už 13. září pod názvem Candle In The Wind 1997. A začaly se dít věci.

Nová verze okamžitě vystřelila na první místo britské singlové hitparády, kde vydržela pět týdnů. V prvním dnu překonala rekord nejrychleji prodávaného singlu v Británii, dlouhodobě drží i rekord nejprodávanějšího britského singlu v historii. Stejně úspěšně si píseň vedla na americkém trhu a v hitparádách řadě dalších zemí. Celosvětově jde o druhý nejlépe prodávaný singl v historii, výše už je jen nesestřelitelný Bing Crosby s White Christmas.

Navzdory úspěchu Elton John odmítá hrát novou verzi živě. Je to jedna z těch skladeb, která měla svou sílu a význam tehdy na konkrétním místě, ale dál se už vracel zase jen k původní verzi z roku 1973.

Skladba Candle In The Wind z Eltona Johna sice udělala rekordmana, ale ne milionáře. Zpěvák se totiž rozhodl veškeré zisky z prodeje a autorských práv věnovat charitativním organizacím, které za svého života princezna Diana založila.

Původní verze skladby z roku 1973