Obrázek k článku Mikýřovova úžasná pouť Cenami Anděl? Vystoupí Farna i Koller, poctí Žbirku
| Petra Divoká | Foto: Ceny Anděl

Mikýřovova úžasná pouť Cenami Anděl? Vystoupí Farna i Koller, poctí Žbirku

Tradiční ceremoniál Cen České hudební akademie – Anděl Coca-Cola 2021 bude mít netradičního moderátora. Večerem 27. dubna v pražském Veletržním paláci diváky provede Martin „Mikýř“ Mikyska.

Na slavnostním předávání jedenatřicátého ročníku Andělů, který přenáší i Česká televize, živě vystoupí favoritka cen Ewa Farna, Mirai nebo David Koller. Večer bude totiž tradičně patřit především nominovaným, a tak se hudební fanoušci mohou těšit, že zahrají i rapper Smack nebo na Objev aspirující zpěvačka Annabelle a producent fiedlerski. Nebude chybět ani Kateřina Marie Tichá s kapelou Bandjeez, která po úmrtí Davida Stypky dokončila jeho třikrát nominované album Dýchej. Vystupující doplní Ben Cristovao, STEIN27 a další. Své pevné místo v programu má také speciální tribute vystoupení, letos bude věnováno Miro Žbirkovi.

„Jsme upřímně rádi, že můžeme v letošním roce nominovaným opět dopřát tradiční slavnostní ceremoniál a divákům atraktivní netradiční podívanou. A to jak díky živým vystoupením nominovaných interpretů, tak díky specifickému charismatu osobnosti, která nás letošním předáváním provede,“ prozrazuje producentka Cen Anděl Coca‐Cola 2021 Lucka Hájková.

Bavič a influencer Martin Mikyska, známý především z internetového fenoménu Mikýřova úžasná pouť internetem, večerem jistě provede s vtipem a grácií. Loni za svá videa, ve kterých si utahuje nejen z dění na sociálních sítích, získal ocenění Křišťálová lupa a časopis Forbes ho zařadil do žebříčku 30 pod 30. I svoji účast v prestižních hudebních cenách pojímá svérázně a po svém. „Když mi bylo kolem sedmi let, tak jsme si s rodinou půjčili legendární snímek Anděl na horách na VHS. Instantně jsem se zamiloval do humoru a hereckých výkonů Jaroslava Marvana a Josefa Kemra a pouštěl si film stále dokola. O pár let později jsem zjistil, že tento snímek byl volným pokračováním filmu Dovolená s Andělem a já věděl, že ho musím vidět,“ vypráví Mikyska. „Trochu jsem se bál, že moje vysoká očekávání mi film zkazí, ale i tak jsem byl nadšený. No a několik týdnů zpátky jsem se dozvěděl, že existují i hudební Ceny Anděl. Když jsem dostal nabídku tyto ceny uvádět, tak jsem neváhal ani sekundu. Večerem bych chtěl provádět co nejseriózněji budu umět, abych vzdal hold této legendární dilogii filmů.“

Celkově letos akademici v Andělech rozhodovali o nejlepších nahrávkách vydaných v roce 2021 ve čtrnácti základních i žánrových kategoriích a novém laureátovi Síně slávy. Vyjma poslední zmíněné kategorie se hlasovalo novým, tříkolovým systémem. Do Síně slávy bude tradičně uvedena osobnost, která již v prvním kole nasbírala od akademiků nejvíce hlasů. Favority letošních Cen Anděl Coca-Cola 2021 je Ewa Farna, která získala čtyři nominace, a David Stypka s Bandjeez a Vladimír Mišík, kteří mají po třech nominacích.

NOMINACE CENY ANDĚL COCA-COLA 2021

ALBUM

Ewa Farna – Umami
Vladimír Mišík – Noční obraz
David Stypka & Bandjeez – Dýchej 

SKLADBA

Ewa Farna – Tělo
David Koller – Pouta
David Stypka & Bandjeez – Farmářům

SKUPINA

Midi Lidi – Heal The World, konečně! / Nikdo se ti nebude smát, když budeš mít lidi rád
Mirai – Maneki Neko
Prago Union – Made in Strašnice

SÓLOVÁ INTERPRETKA

Ewa Farna – Umami
Beata Hlavenková – Žijutě
Amelie Siba – Love Cowboys

SÓLOVÝ INTERPRET

Roman Holý – Strážce klidu vol. 1
Vladimír Mišík – Noční obraz
David Stypka – Dýchej

OBJEV

Annabelle – Runnin‘ Out Of F* Time
fiedlerski – Pápá
Michal Horák – Michalbum

VIDEOKLIP

Annet X – Bylo nebylo (režie Jaroslav Moravec)
Ewa Farna – Tělo (režie Ondřej Kudyn)
Jordan Haj & Emma Smetana – By Now (režie Marek Jarkovský, Jordan Haj, Emma Smetana)

ALTERNATIVA A ELEKTRONIKA

Irena & Vojtěch Havlovi – Melodies In The Sand
Amelie Siba – Love Cowboys
Oliver Torr – Fragility of Context

FOLK

Kuba Horák – Kluk z Husovky
Vladimír Mišík – Noční obraz
Žamboši – Světlojemy

JAZZ

Dorota Barová – Dotyk
Nikol Bóková – Prometheus
Beata Hlavenková – Žijutě

KLASIKA

Ivo Kahánek – Antonín Dvořák: Kompletní klavírní dílo
K. Kněžíková, Janáčkova filharmonie Ostrava, dir. R. Jindra – Phidylé
SOČR, dir. T. Netopil – Bohuslav Martinů: Fresky, Paraboly, Rytiny

RAP

58G – 58 tape vol. 2
Smack – Chimera Pt. 3: Snake
Hugo Toxxx – Mumie

ROCK

Dark Gamballe – Romance panenky a kladiva
Skywalker – Late Eternity
Sněť – Mokvání v okovech

SLOVENSKÉ ALBUM

Lash & Grey – Blossoms of Your World
Peter Nagy – Petrolej
Peter Bič Project – Hlava