Obrázek k článku MYDY v novém singlu putují ohlušujícím tichem města duchů
| Vojtěch Tkáč | Foto: Marty Freedom

MYDY v novém singlu putují ohlušujícím tichem města duchů

Tuzemská čtveřice MYDY se vrací s novým singlem, který zní od prvních sekund úplně jinak, než byste čekali. Potemnělá deafening silence je první novou skladbou kapely od vydání alba Numbers v roce 2019.

„Ticho je nejlepší inspirace a prostor k nerušenému přemýšlení,“ říká klávesista Nèro Scartch, který se postaral o produkci skladby. Kromě masteringu v režii Rista, jde o první věc, kterou si MYDY produkovali úplně sami. Kolektivní práce na novince skupině do jisté míry posloužila jako ozdravný proces. „Šlo o to uvědomit si lásku, kterou k sobě a ke kapele chováme, zase se na sebe vzájemně napojit a najít ten správný vibe. Všechno nějak tak přirozeně sepnulo a s výsledkem jsme byli tak spokojeni, že jsme se rozhodli ho nakonec nechat takhle autentický,“ vysvětluje Nèro.

Nejenže už deafening silence (stejně jako poslední dvě řadové desky) nemá vůbec nic společného s electroswingovými začátky, tentokrát výrazně vybočuje i ze zajetých kolejí posledních let. Píseň se věnuje bezvýchodnosti, kterou přinesl nejen uplynulý covidový rok. Ačkoliv vystihuje zmarněné plány a vnitřní i okolní stísněnosti, zvukově jde o propracovaný track, který naopak otevírá další etapu MYDY. „Nevěděli jsme ani co bude příští týden. Skladba ale zároveň symbolizuje uzavření se do sebe, hledání nové motivace a jistou duševní hygienu,“ dodává klávesista a producent.

MYDY loni vydali oživlé EP nově nahraných skladeb ze svého repertoáru ve speciálních karanténních verzích pod názvem Covid Sessions: Live in Quarantine. Letos už na streamovacích platformách zveřejnili záznam svého dosud největšího koncertu z Fóra Karlín. Nyní už se čtveřice pouští do práce na pátém řadovém albu. „Nová deska s pracovním názvem MYDY V vyjde příští rok a ještě tohle léto bychom rádi vydali další singl. Uvidíme, jak to stihneme, ale kreativity a nevybouřenosti je teď přehršel,“ uzavírá Nèro Scartch.