Obrázek k článku Neil Young v bitvě proti dezinformacím neuspěl. Spotify stahuje jeho hudbu
| Šárka Hellerová | Foto: dhlovelife (Warner Music)

Neil Young v bitvě proti dezinformacím neuspěl. Spotify stahuje jeho hudbu

Na ultimátum Neila Younga Spotify nepřistoupilo a ten tak dle svých slov přijde o 60 % příjmů ze streamingu. Společnost dala přednost podcastu Joea Rogana a začala odstraňovat Youngovu hudbu.

Kanadský písničkář v otevřeném dopise adresovaném svému managementu a vydavatelství Warner Music vzkázal, že streamovací platforma může mít podcasty Joea Rogena, který podle něj šíří dezinformace o covidu, nebo jeho. Oba dva nikoliv. Z těchto možností se Spotify rozhodlo pro svou podcastovou hvězdu.

Rozhodnutí hudebníka, kterého si na platformě měsíčně poslechne přes šest milionů posluchačů, ovšem Spotify, dle svého prohlášení ze středy 26. ledna, lituje a doufá, že Younga brzy uvítá zpět.

Jeho hudbu začala společnost stahovat poté, co ji hudebník veřejně obvinil ze šíření falešných informací o vakcínách. Neil Young se tak přidal k předchozí iniciativě více než 270 lékařů a vědců, kteří už v minulých týdnech napsali Spotify otevřený dopis, podle kterého je podcast The Joe Rogan Experience pravidelně plný neověřených zpráv ohledně vakcín a covidu-19. Ty podle Younga mohou vést ke smrti těch, kteří jim uvěří.

V dalším prohlášení na sociálních sítích Neil Young nazval streamovací společnost Spotify „domovem pro život ohrožující covidové dezinformace.“

„Lži jsou prodávány za peníze,“ napsal a poděkoval svému vydavatelství, že jeho rozhodnutí opustit Spotify, pokud to se nerozloučí s Roganem, podpořila. Young uvedl, že šedesát procent jeho hudby, kterou fanoušci poslouchají přes streamovací služby, si pustí právě na Spotify. „Děkuji Warner Brothers, že při mně stojí a jsou ochotni přijmout zásah – ztrátu šedesáti procent mých celosvětových příjmů ze streamingu, ve jménu pravdy,“ ocenil Young.

„Přejeme si, aby byla uživatelům Spotify dostupná všechna světová hudba a audio obsah. S tím přichází velká zodpovědnost vybalancovat bezpečí pro posluchače a svobodu tvůrců,“ stojí ve vyjádření, kterým reagovala společnost Spotify. „Máme vlastní detailní obsahovou politiku a od začátku pandemie jsme odstranili před dvacet tisíc podcastů spojených s covidem,“ brání se společnost, že proti desinformacím zasahuje. Joe Rogan ovšem zůstáví. Spotify s ním uzavřela v roce 2020 kontrakt v údajné hodnotě sto milionu dolarů a jeho podcast je na této platformě nejúspěšnějším.