Obrázek k článku Není třeba skromných slov. Charlie Watts byl z nejslavnějších bubeníků světa
| Jarda Konáš | Foto: Poiseon Bild (Wikimedia Commons)

Není třeba skromných slov. Charlie Watts byl z nejslavnějších bubeníků světa

Ve věku osmdesáti let zemřel bubeník Rolling Stones Charlie Watts. Zdravotní problémy jej provázely delší dobu, příčina smrti zatím ale nebyla oznámena.

Charlie Watts nebyl ikona jen proto, že bubnoval v Rolling Stones. Coby věčně se usmívající chlapík, který ze všech kolegů z kapely dbal nejvíc na uhlazenou eleganci, se stal i hvězdou módních časopisů.

Rolling Stones na Glastonbury, potřebuje to další komentář?

Psát nekrology je vždycky chmurná a trochu zatěžklá práce, ale v případě Wattse si dovolím – možná trochu neprofesionálně – jednu osobní poznámku. Jsem nesmírně rád, že jsem jej ještě stihl s Rolling Stones vidět bubnovat naživo. Na koncertech stárnoucích kapel (a že mám srovnání) si člověk může připadat občas jako na procházce muzeem, ale Stouni, ti před třemi lety v Letňanech absolutně odporovali zákonům času i fyziky. A platilo to i pro Wattse. Nebyl to žádný klasický kapelní jistič vzadu. Jeho charisma bylo obří a mohli jste na něm oči nechat. Mimochodem, před koncertem dal Charlie Watts rozhovor Danielu Konrádovi z Hospodářských novin a řekl mu: „Havel byl jediný politik, který se mi kdy líbil.“

Do Rolling Stones přišel na začátku roku 1963 a stal se v pořadí třetím bubeníkem kapely, ovšem oba jeho předchůdci Carlo Little a Tony Chapman se „Stouny“ vydrželi hrát jen několik měsíců. Charlie Watts naopak bubnoval už na debutové desce kapely a hrál s ní až do současnosti. Kromě samotné hudby se věnoval i vizuální stránce skupiny, podílel se na několika obalech i návrzích koncertních scén. Ačkoliv se proslavil jako rocker, celý život se mimo domovskou kapelu věnoval i jazzu a nárazově i kreslení komiksů a kreslených vtipů, které mimochodem vůbec nejsou špatné.

Je považovaný ze jednoho z největších bubeníků rockové i jazzové hudby, v roce 1989 byl s Rolling Stones uveden do Rock and rollové síně slávy, ale dočkal se i řady dalších poct. Časopis Modern Drummer jej uvedl do bubenícké síně slávy v roce 2006, ve stejném roce jej časopis Vanity Fair uvedl do své síně slávy nejelegantněji oblékaných lidí.

Na netu najdete nespočet článků oslavujících Wattsův bubenický styl a YouTube je plný tutoriálů, podle kterých se mu bubeníci můžou alespoň trochu přiblížit. A u nás o něm zpívala i Vypsaná fiXa. Ale Watts sám byl skromný a chápal svou roli pokorně. Takhle popsal svůj styl v roce 2008 ve video rozhovoru If It Ain’t Got That Swing: „Dospěl jsem k názoru, že bubeník má doprovázet. Nemám rád bubenická sóla. Obdivuju ty, kteří je zvládnou, ale osobně preferuji bubeníky, kteří jdou s kapelou. Výzva rock and rollu je v jeho pravidelnosti. Já tomu chci dodat taneční zvuk. Mělo by vás to rozhýbat a rozeskákat.“

Kromě Stounů se Charlie Watts věnoval i jazzu.

Před několika týdny vydali Rolling Stones zprávu, že na chystané americké turné vyrazí bez Charlieho Wattse, jelikož jej trápily blíže nespecifikované zdravotní problémy. Podle BBC zemřel 24. srpna v poklidu v rodinném kruhu v jedné z londýnských nemocnic.

„Co děláte když máte na turné volný den? Dívám se na kriket.“ Připomeňte si náš rozhovor s Charlie Wattsem a Rolling Stones před jejich pražským koncertem.