Obrázek k článku VIDEO: Anetin Bílý Den je ze života. Příběh inspiroval její otec
| Honza Vedral | Foto: Archiv Art Shock

VIDEO: Anetin Bílý Den je ze života. Příběh inspiroval její otec

Singl Bílý den je předzvěstí pátého studiového alba, kterému Aneta Langerová dala název Dvě slunce a vyjde 26. Listopadu. Podívejte se na klip od režiséra Zdeňka Suchého.

Název i hlavní poselství singlu inspiroval Anetin otec. „Bílý Den je o cestě každého člověka k sobě samému. K tomu upřímnému uvědomění si, že žijeme to, na co máme a jsme přitom šťastni,“ o nové písni Aneta Langerová.

Spoluautor Jakub Zitko k písni dodal své dojmy ze čtení slavného stejnojmenného dobrodružného románu, který napsal Jack London v roce 1910. Píše v něm o prvních letech zlaté horečky a zlatokopech a tulácích na Aljašce. „Vyjadřuje příběh člověka, který se nerozvážně pustil do honby za bohatstvím, zisky a požitky. Musel bojovat o přežití se silnějšími, aby se dostal na úplné dno, kdy se mu rozjasnilo a pochopil, že jsou mnohem důležitější jiné věci, jako například láska, přátelství a prostý život,” říká Jakub Zitko.

Právě s ním po úspěchu šest let starého alba Na Radosti, které také připravovali spolu, Aneta Langerová napsala a natočila celou novou desku Dvě slunce. 

V hlavní roli klipu režiséra Zdeňka Suchého účinkuje herec Miloslav Mejzlík. Samotná skladba vznikla ve studiu Anténa s bubeníkem Martinem Kopřivou, kytaristou Ludvíkem Kulichem a baskytaristou Milošem Klápštěm. Z obsazení i zvuku písničky je oproti epicky pojatému albu Na Radosti v písničce patrný návrat ke střídmějšímu zvuku.

Kapela v základním obsazení dává vyniknout Anetinu plnému hlasu, který v sobě má melancholii i kus naděje. A také nadání k vyprávění malých a zároveň velkých příběhů, ve kterých se jako zpěvačka našla. V případě Anety stále platí, že čím méně stylizace, tím je výsledek lepší a důvěryhodnější. Pokud takovou polohu udržela na celé desce, patrně se na konci listopadu počkáme další výrazné ženské desky domácího popu.

CD Dvě slunce si mohou fanoušci od 22. 10. předobjednat na www.langerovaaneta.cz, budou jej mít jako první u sebe doma, hned jak opustí výrobní linku, a navíc i s podpisem.