Obrázek k článku Nominace letošních Grammy akademici opsali z trendů TikToku
| Michael Švarc | Foto: Filip Custic/Press (Lil Nas X)

Nominace letošních Grammy akademici opsali z trendů TikToku

Ceny Grammy odhalily kompletní seznam nominací, který v mnoha ohledech vůbec ničím nepřekvapil. Kdo bedlivě pozoroval letošní dění v hlavním proudu, už tušil, jaká jména budou nejskloňovanější. Zdá se totiž, že relevance alb, písní a umělců se mnohdy odvíjí už jenom od jejich popularity na TikToku.

Ceny Grammy tradičně oceňují v hlavních kategoriích umělce, nad kterými milovníci alternativnější muziky ohrnou nos. Přesto se občas objeví i nahrávky, které si pozornost skutečně zaslouží. Letos je to tak půl napůl.

Že se do klání o nejlepší desku zapojí Billie Eilish s opravdu vydařenou Happier Than Ever, debutující Olivia Rodrigo s drzou prvotinou Sour, nebo už ostřílená harcovnice Taylor Swift se svou druhou loňskou studiovkou Evermore, bylo skoro jisté. Zda jsou ovšem podobně výjimečná alba Justina Biebera, Doji Cat nebo kontroverzního Lil Nas Xe je už diskutabilní, i když samozřejmě v ryze subjektivní rovině, jak už to u hudby bývá.

Zdá se to ovšem trochu jako výběr z toho, co v roce 2021 nejvíce trendovalo na TikToku a bylo virální. Nominace jedněch z nejotravnějších písní letoška – Peaches právě od Biebera nebo Bad Habits od Eda Sheerana – vyznívají o to úsměvněji, když se vezme v potaz, že se loni do nominací vůbec nedostal The Weeknd s deskou After Hours a hitem Blinding Lights. Ten se mimochodem začátkem listopadu stal singlem, který se vůbec nejdéle drží v žebříčku Billboard Hot 100, celkem 88 týdnů. Abych ale pánům nekřivdil, TikToku může za úspěch částečně poděkovat právě i Olivia Rodrigo, jejíž song Good 4 U se stal podkresem mnoha videí.

A aby to nebyl absolutní hate na hudební akademii, která má občas potíže vybalancovat, co je opravdu povedené, a co jenom lehce nadprůměrné, ale především úspěšné, některá jména zahřejí. Třeba ABBA dostala svou vůbec první nominaci na Grammy, a to v kategorii Nahrávka roku za skladbu I Still Have Faith In You. Popovou dominanci pak vyvažují třeba nominace Jona Batisteho, který letos cenám vévodí, nebo Tonyho Bennetta spolu s Lady Gaga za jejich jazzové album Love For Sale.

V kategorii nových umělců je sympatická nominace britské zpěvačky a básnířky Arlo Parks, která klidně mohla nahradit někoho i v klání o další hlavní ceny. Trochu zarážející je nominace Glass Animals coby nových umělců, vzhledem k tomu, že tahle britská kapela funguje od roku 2010 a na kontě má už tři desky.

Jakkoli nepřekvapivý a do jisté míry nezáživný je seznam nominací, souboj o ceny bude ještě docela peprný. Silná jména, písně i desky tady jsou a vsadit všechno na jednu kartu by se tentokrát nemuselo vyplatit.

Nahrávka roku
I Still Have Faith In You - ABBA
Freedom -Jon Batiste
I Get A Kick Out Of You - Tony Bennett & Lady Gaga
Peaches - Justin Bieber feat. Daniel Caesar & Giveon
Right On Time - Brandi Carlile
Kiss Me More - Doja Cat feat. SZA
Happier Than Ever - Billie Eilish
Montero (Call Me By Your Name) - Lil Nas X
Drivers license - Olivia Rodrigo
Leave The Door Open - Silk Sonic

 

Skladba roku
Bad Habits - Ed Sheeran
A Beautiful Noise - Alicia Keys feat. Brandi Carlile
Drivers license - Olivia Rodrigo
Fight For You - H.E.R.
Happier Than Ever - Billie Eilish
Kiss Me More - Doja Cat feat. SZA
Leave The Door Open - Silk Sonic
Montero (Call Me By Your Name) - Lil Nas X
Peaches - Justin Bieber feat. Daniel Caesar & Giveon
Right On Time - Brandi Carlile

Album roku
We Are - Jon Batiste
Love For Sale - Tony Bennett & Lady Gaga
Justice (Triple Chucks Deluxe) - Justin Bieber
Planet Her - Doja Cat
Happier Than Ever - Billie Eilish
Back Of My Mind - H.E.R.
Montero - Lil Nas X
Sour - Olivia Rodrigo
Evermore - Taylor Swift
Donda - Kanye West

Nejlepší nový umělec
Arooj Aftab
Jimmie Allen
Baby Keem
FINNEAS
Glass Animals
Japanese Breakfast
The Kid Laroi
Arlo Parks
Olivia Rodrigo
Saweetie