Obrázek k článku FOTO: Komorní pocta Ivanu Královi v Doupěti lákala na televizní premiéru
| Šárka Hellerová | Foto: Ivana Molnárová

FOTO: Komorní pocta Ivanu Královi v Doupěti lákala na televizní premiéru

Velmi komorní a přesto působivá verze velkolepé koncertní pocty Ivanu Královi, jež se odehrála loni koncem léta na Křižíkově fontáně, předznamenala blížící se premiéru záznamu akce v České televizi.

Pořad nazvaný Forever Král: Koncertní pocta Ivanu Královi bude mít premiéru 28. ledna. Divákům přiblíží večer, během něhož špičky tuzemské hudební scény vzdali hold rockerovi, který proslul v kapele Patti Smith i Iggyho Popa. Jiří Suchý, Miro Žbirka, Lenka Dusilová, Aneta Langerová, Lenny, Albert Černý, Janek Ledecký, Debbi, Tonya Graves, Phil Shoenfelt a řada dalších – ti všichni v doprovodu kapely, kterou pro tuto příležitost sestavil Ivanův dlouholetý spoluhráč kytarista Jan Ponocný, hráli písně, které Král během své kariéry napsal, produkoval nebo se na nich podílel coby interpret.

Circus Ponorka se znovu zhostil rolu průvodce. 

Na lednové dotočné dokumentu v klubu Doupě se v predpřemiéře promítal sestřih jeho zásadních momentů. Dostat atmosféru koncertu na televizní obrazovky se ne vždy povede, ale v tomto případě to i podle reakcí publika zafungovalo. Koncert, který se konal v rámci festivalu Metronome Prague Warm Up a jeho koncept vymýšlel i šéfredaktor Headlineru Honza Vedral, představil Ivana Krále tak barvitě a komplexně, že těm návštěvníkům, kteří jeho dílo nikdy neviděli takhle „na hromádce“, musela spadnout brada. 

Zdá se, že se ducha onoho večera povedlo zachytit i kamerám. Jen škoda,že do televizní stopáže se nedostali všichni vystupující. Na místě totiž byli skvělí všichni.

Debbi v Doupěti zpívala mimo jiné Because the Night.

Po projekci v Doupěti následoval koncert, který byl svou velikostí oproti velkolepé scéně, kterou loni pro Forever Král vymyslel Matyáš Vorda, vlastně malinkatý a prostý, ale možná o to intenzivnější. Písněmi znovu převyprávěl příběh Ivana Krále a připomněl, kolik měl různých kapitol. Absolutní hvězdou byl opět Jan Ponocný alias Cirkus Ponorka, který si na interpretaci těch největších Králových hitů vystačí sám s kytarou, efekty a pár světýlky na klobouku. Když se k němu přesto přidala kapela a hosté, čekala publikum dobrá jízda. Začala s Albertem Černým a skladbou Bang Bang a pokračovala s Jankem Ledeckým, Petrem Fialou, Debbi či Michalem Hrůzou.

Přesto jeden z nejsilnějších momentů večera nenastal během živého koncertu, ale již během projekce. Akce se konala v klubu, ve kterém se v posledních letech natáčel pořad Doupě Mekyho Žbirky. Proto, když se Miro Žbirka objevil na obrazovce a hrálo jeho podání Dancing Barefoot, píchlo to u srdce hned dvakrát. Nejen za Ivana Krále...

Pokus si chcete zavzpomínat také, Forever Král: Koncertní pocta Ivanu Královi se bude vysílat 28. ledna na ČT Art.

Cirkus Ponorka a jeho kouzla v Doupěti.