Obrázek k článku Polský festival OFF láká na aktuální světový rap i místní hudební scénu
| Marek Reinoha | Foto: Frank Lebon (King Krule)

Polský festival OFF láká na aktuální světový rap i místní hudební scénu

Hodinu cesty autem od českých hranic v krásném Údolí tří rybníků v polských Katovicích se od roku 2010 každoročně koná OFF Festival. Už dříve bylo několik ročníků v nedalekých Mysłowicích, o nadcházejícím víkendu tedy akce odstartuje již pošestnácté a tradičně návštěvníci mohou očekávat vizionářský program, hudební rozmanitost, zahraniční hvězdy ale i zástupce mladé polské scény.

Jednoznačným headlinerem letošního ročníku festivalu je jeden z nejrespektovanějších amerických raperů současnosti Pusha T, který začínal jako polovina dua The Clipse. Rapovou slávu si však vydobyl až svojí sólovou tvorbou. Jeho třetí, čtyři roky staré, album DayTona si připsalo nominaci na prestižní cenu Grammy za nejlepší rapové album a nominaci na tuto cenu si vysloužila i jeho aktuální nahrávka It’s Almost Dry.

Další zahraniční hvězdou a velkým lákadlem festivalu, je britská legenda shoegaze skupina Slowdive, která na OFFu hrála už v roce 2014. V letošním roce tento kvintet slaví třicáté výročí od vydání svého kultovního alba Souvlaki, ale slibuje že v Katovicích zahraje i zbrusu nové songy. Ať již bude jejich set-list postaven jakkoliv, mohou se návštěvníci těšit na hypnoticky namíchané bicí Simona Scotta, jasnou a náladovou basu Nicka Chaplina, ohromující hlas a strukturované klávesy Rachel Goswellové a kultivovaný feeling kytar Neila Halsteada a Christiana Savilla.

Za shlédnutí a poslech bude zcela jistě stát i tajemný a osobitý projev britského hudebníka, skladatele a producenta Archyho Marshalla, který si říká King Krule. Marshall ve své tvorbě umí pracovat s indie-rockem, post-punkem nebo jazz fusion a nebojí se ani hip hopu, rapu nebo elektroniky, což naposledy prokázal na výborném letošním albu Space Heavy. A jelikož to činí suverénně a velmi přirozeným způsobem, bude jednoduché i v Katovicích tomuto charismatickému Britovi podlehnout.

Na své si přijdou i příznivci ostrých riffů a zběsilých rytmů v podání americké hardcore punkové kapely OFF! v čele s Keithem Morrisem.  Návštěvníci se mohou těšit na notnou dávku nadpozemské psychedelie plné dynamických zvratů z halucinogenního alba Free LDS, které kapela vydala vloni na podzim. Polskému publiku se představí i skupiny Spiritualized a Gilla Band, které o minulém víkendu nadchly návštěvníky brněnského festivalu Pop Messe.

Program festivalu bude hodně žánrově rozkročený a pestrý o čemž svědčí i to, že zakladatel festivalu Artur Rojek na letošní ročník pozval zástupce z různých částí světa. Zahraje například gospelová legenda The Staples Jr. Singers z Mississipi, jihokorejská K-popová partičku Blaming Tiger, kolumbijská hudebnice a producentka žijící v New Yorku, která si říká Elia Minus, produkující elektronickou hudbu oděnou do minimalistických discopopových aranží, australská skupina Confidence Man, která svou energií v loňském roce ohromila publikum na Glastonbury, japonská poetická raperka známá pod uměleckým jménem Haru Nemuri, v jejímž hudebním stylu se mísí vlivy J-popu, rapu a tvrdé elektroniky, a  mnoho dalšího.

Samozřejmě nebudou chybět ani zajímaví zástupci polské hudební scény v čele s jedinečnou skupinou Trupa Trupa, jejíž hypnotickou, chvílemi nostalgickou a chvílemi děsivou, hudbu postavenou na svérázné rytmice a vycházející z post-punku, post-rocku a psychedelie si již několikrát mohli užít i posluchači v České republice. Nebude chybět ani jedno z nejžhavějších jmen polské hudby posledních let, kterým je klavíristka, skladatelka a zpěvačka Hania Rani. Tato jedinečná umělkyně dobývá svět neoklasikou, tedy současným fenoménem propojujícím klasickou hudbu s jemnou elektronikou, minimalismem a ambientem. Letos jsme ji mohli vidět i na Colours of Ostrava. Za zmínku stojí i polské zjevení posledních měsíců Daria ze Śląska. Tato mladá zpěvačka oslovuje polské publikum originálními a osobními texty i melancholickou a intimní atmosféru písní. A také vlastním osobitou popovou muzikou, která je schopna zaujmout i fanoušky alternativy.

Jak už bylo řečeno, OFF Festival slibuje zajímavou a kvalitní muziku napříč žánry a příjemnou atmosféru v krásném prostředí katovického lesoparku. A není to daleko. Takže proč se tam nevypravit a nezjistit, jak se pořádání mezinárodních hudebních festivalů daří našim severním sousedům. My tam budeme. Takže se tam letos nevypravíte, můžete se alespoň těšit na náš report.