Obrázek k článku PREMIÉRA: Kluk v sukni je v  pohodě. Yasha 96 zhudebnil traumatickou zkušenost z Prahy
| wlado | Foto: Táňa Lvovská

PREMIÉRA: Kluk v sukni je v pohodě. Yasha 96 zhudebnil traumatickou zkušenost z Prahy

V Berlíně usazený hudebník Yasha 96 loni zaujal albem Filip. Nyní přichází s novým singlem If I Were A Girl, v němž se vymezuje vůči přehnanému chlapáctví a všem jeho nenávistným podobám.

Poprvé jsme si Jáchyma Kováře zamilovali na jeho vystoupení na Headliner Pontonu (To je jen připomínka, že se na ně vyplatí chodit a i letos pokračují.). Okamžitě jsme naplno viděli jeho potenciál. Když pak loni vydal desku Filip tak nás definitivně uchvátil. A nejen nás – nominace na Album roku a Singl roku za Go Down feat. Melis v cenách Apollo bohužel neproměnil, ale i tak je i z nich zřejmé, že stojí za pozornost.

If I Were a Girl v sobě odráží traumatickou zkušenost z Prahy, kde Yashovi vyhrožovala a nadávala skupina homofobů jen kvůli tomu, že měl oblečenou sukni, v níž mimochodem odehrál i parádní vystoupení na narozeninách Headlineru v Malostranské besedě. Singlem poukazuje a varuje před vzrůstající homofobií ve společnosti nejen v Česku, ale v celé východní Evropě. Otázka položená v názvu písně jak v duchu k sobě, tak především směrem k posluchači, se vymezuje vůči toxické maskulinitě a všem jejím nenávistným podobám.

Jak vnímal úspěch a ohlasy desky Filip? „Byl jsem moc rád za nominace na ceny Apollo a přednominace na Anděly za objev roku.“ říká Yasha a pokračuje: „Moc mě to potěšilo a byl jsem velmi překvapený, jaký měl Filip ohlas. Jsem moc rád, že lidi chodí na koncerty a že si zpívají písničky, moc mě to těší. Dalo mi to další náboj na to dělat nové věci, které mě teď hrozně moc baví a těším se až je zase vydám.“

Nyní přichází s novým singlem – je předznamenáním, že se v Berlíně peče další deska? „Je to tak. Úplně nechci nic slibovat, třeba že to bude ještě tenhle rok, ale bude brzy. Celkově nová deska bude víc taneční, ale myslím si, že je na co se těšit. S klukama (Under My Pillow a Purple Boi) máme z velkou radost i ze synergie, která mezi námi je a moc se těším, až si to budou moci všichni poslechnout. Jsou to bangery!“ Vzkazuje Yasha.