Obrázek k článku PREMIÉRA: Miro Žbirka je Ako boh. V dojemném klipu se naposledy vrací do Lucerny
| Šárka Hellerová | Foto: Barbora Nosková

PREMIÉRA: Miro Žbirka je Ako boh. V dojemném klipu se naposledy vrací do Lucerny

V ikonickém sále tuzemského hudebního světa i zpěvákova života se Žbirka znovu setkává s Marikou Gombitovou. Videoklip ke skladbě Ako Boh budí emoce.

Videoklip ke skladbě Ako Boh se k veřejnosti dostává den před ceremoniálem Cen Anděl, ve kterých je Miro Žbirka favoritem. Album Posledné veci je nominováno v kategoriích Album, Sólový interpret a Slovenské album, píseň Nejsi sám, v níž zpívá i David Žbirka, který album produkoval, se může stát Skladbou roku. „Je to ryzí popová deska s jasnými, sdělnými písničkami a Žbirkovým rukopisem a poetikou, ale přitom namotaná do současného hudebního vesmíru,“ psali jsme o albu, když jsme ho v Headlineru vyhlásili Albem roku 2022.

„To byla jedna z mých oblíbených demonahrávek, co mi táta dal,“ prozradil David Žbirka v rozhovoru pro Headliner. „Původně byla hraná na kytaru a anglický text naznačoval, že to bude love song. Dlouho jsem přemýšlel, co s tím vymyslet, aby mě to překvapilo.“ Nakonec skladbě dominuje klavír, který přeharmonizoval o oktávu výš, takže zní nebesky a smyčce, které prosadil koproducent alba Patrick James Fitzroy.

Fanoušci Mira Žbirky se mají na co těšit i v budoucnu. Kateřina Žbirková, která si v aktuálním klipu zahrála sama sebe, prozradila záměr dopřát obrazový doprovod všem skladbám z poslední desky jejího muže. „Ako boh je třetí videoklip a další se připravují. Těší mě, že si některé skladby už ‚objednali‘ významní režiséři, ale víc zatím neprozradím. Každopádně pokračujeme heslem Meky naveky, které vymysleli jeho fanoušci už v 80. letech,” vzkazuje.

„Chcel by som len raz ešte vrátiť čas, zažiť prvýkrát, čo je to mať rád,“ zpívá Žbirka ve skladbě Ako boh. Kromě Kateřiny v novém klipu, který využívá i archivní záběry, účinkují Nina Strnadová a Theodor Mrkvička, kteří vkusně ztvárnili Žbirku a Mariku Gombitovou. Podle scénaře Davida Žbirky a Raphaela Ruize dojemný klip režírovala Karolína Beranová.