Obrázek k článku GLOSA: Povodí Ohře má špinavý letní hit. Bludem láká na Místo odpočinku
| Marek Reinoha | Foto: Marek Reinoha

GLOSA: Povodí Ohře má špinavý letní hit. Bludem láká na Místo odpočinku

Stýskalo se vám po příbězích psaných syrovým zvukem a dekadentními punkově údernými texty? Už nemusí. Kapela Povodí Ohře má venku pilotní singl Blud z chystaného třetího alba Místo odpočinku.

Rocková pětice Povodí Ohře vznikla spojením muzikantů z kapel Climatizado, Skupina Štestí, Esgmeq a Esazlesa. V jejím čele stojí charismatický frontman, textař a zpěvák s nezaměnitelným nihilistickým projevem Jiří Sochor, kterému nikdo neřekne jinak než Sisi. Svým debutovým eponymním albem z roku 2018 si kapela vysloužila cenu Vinyla za album roku a nominace na ceny Apollo a Anděl. Také druhé album Dva trámy na kříž (2020) se dočkalo od hudebních kritiků vysokých ocenění. Kolega Antonín Kocábek ho například v recenzi pro Headliner také vysoko ohodnotil.

Syrová a neučesaná, leč do posledního detailu vyprecizovaná muzika kapely v sobě spojuje intenzitu posthardcoru a punku, špinavou romantiku alternativního country a Sisiho dekadentně básnické texty posedlé temnotou. A navíc je ozvláštněna zvukem cigar box guitar, která se stala nedílnou součástí jejich nástrojového obsazení. A v podobném duchu Povodí Ohře pokračují i na novém singlu Blud, o kterém kapela sama říká: „Blud je letní hitovka od Ohře, inspirovaná polozapomenutým libretem E. Devrienta k romantické opeře Hans Heiling z roku 1833, pojednávající o magické kráse řeky kapele nejbližší.” Což naznačuje, že i pro nové album se Sisi v textech nechává inspirovat oblíbenými literáty. Jak sám kdysi pro magazín UNI uvedl, u první desky Povodí Ohře stavěl texty kolem tvorby Zbyňka Hejdy a Andreje Rodinova a u Dva trámy na kříž zase kolem tvorby křesťanského básníka Zdeňka Rotrekla a plzeňského rockera Luboše Jehličky. Uvidíme tedy jakých dalších inspirací se dočkáme na chystaném albu.

 

Singl Blud otevírá zvuk evokující banjo, ale samozřejmě to není žádná poklidná folkařina. Nečekejte ani žádný sluncem zalitý summer song, ač ho kapela označuje jako letní hit, v němž Sisi pěje o zemi zalité láskou. Je to na špinavých riffech postavená přímočará vypalovačka plná energie a emocí, která v závěru překvapí dynamickým zvratem. Song se zklidní, aby po krátkém intermezzu, v kterém zní pouze umírněný zpěv, nakonec vybuchl v brutální zvukovou hysterii. Povodí Ohře opět potvrzují svoje kvality a vypadá to, že Místo odpočinku nás odpočinout nenechá.