Obrázek k článku Šance pro kluby? Experiment festivalu Primavera hlásí nulovou nákazu
18. 1. 2021 | Headliner

Šance pro kluby? Experiment festivalu Primavera hlásí nulovou nákazu

Odpověď na otázku, jak je to s rizikem šíření koronaviru na koncertech, se rozhodli na sklonku roku najít pořadatelé proslulé barcelonské hudební přehlídky.

Další zkoušku, jak je to s rizikou šíření na koncertech, provedli pořadatelé španělského festivalu Primavera Sound. V klubu pro 1600 lidí uspořádali v půlce prosince akci s názvem PRIMACOV, kam pozvali 1000 návštěvníků. 463 z nich pustili na koncert, zatímco 496 zařadili do kontrolní skupiny a do klubu nevpustili. Všichni účastníci museli mít roušku, nebylo ale nutné dodržovat žádné rozestupy. Návštěvníci mohli také zpívat a tančit. 

Program trval pět hodin, zahrnoval dva koncery a dvě dýdžejské sessions. Průměrně každý návštěvník na akci strávil kolem dvou hodin a čtyřiceti minut. Autoři experimentu sledovali i funkčnost ventilace, která zajišťovala správnou cirkulaci vzduchu. 

Všichni účastníci se před vstupem podrobili antigennímu testu na Covid-19, který byl negativní. Když se po osmi dnech dostavili na kontrolní testy, žádný z 463 lidí, kteří byli v sále, nebyl infekční. Z kontrolní skupiny nemoc propukla u dvou lidí a měla slabý průběh.  

„Prokázalo se, že při dodržení bezpečnostních pravidel a použití antigenních testů, koncerty nezvyšují riziko nákazy Covid-19,“ zveřejnili na konci roku svůj závěr autoři studie podpořené španělskými zdravotnickými organizacemi.

Další podrobnosti si můžete přečíst přímo na webu festivalu Primavera Sound zde.

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.