Obrázek k článku Alkohol, drogy, znásilňování. Seriál s hvězdným The Weekndem vzbuzuje kontroverze
| Michael Švarc | Foto: Eddy Chen/HBO

Alkohol, drogy, znásilňování. Seriál s hvězdným The Weekndem vzbuzuje kontroverze

Začátkem června nabídne HBO nový seriál z hudebního prostředí The Idol. Prostřednictvím singlu Double Fantasy na něj láká The Weeknd, který je jedním z jeho tvůrců i čelných představitelů. V seriálu, který ještě před premiérou provázejí kontroverze, ztvární vůdce novodobého kultu.

The Idol bude vyprávět příběh o vzestupu nadějné popové hvězdy (ztvární ji Lily-Rose Depp), která se zamiluje do zmíněného vůdce kultu. Následovat bude zřejmě spirála alkoholu, drog a množství sexu, čemuž napovídá i to, že režisérem je Sam Levinson, tvůrce hitové Euforie.

Základní expozici seriálu naznačuje už sám The Weeknd singlem Double Fantasy, v němž se vrhá do spletitého sexuálního vztahu, ačkoli tuší, že se nechová správně a společnost mu jeho morálně pochybné touhy schvalovat nebude. Hudebně je to zpěvákova klasika z posledních let, kterou navazuje na svoje poslední dvě řadovky After Hours a Dawn FM. Výraznou roli tu hrají osmdesátkové synťáky, výrazný beat a hutná temná atmosféra. Produkce je dotažená a vymazlená, ale jinak nic revolučního.

Ani textem Weeknd nijak zvlášť nevybočuje ze svojí obvyklé tvorby: teplota stoupá, těla se spojují, zkrátka tu jde o sex a nic moc jiného. Nutno říct, že slova „chceš mě uvnitř, žebráš, ať vklouznu dovnitř“ jsou poněkud prvoplánově oplzlá i na Weeknda.  

Ze satiry na levnou love story?

Na druhou stranu ale text dobře vysvětluje všechnu tu kontroverzi, která seriál poslední týdny provází. Magazín Rolling Stone ve svém článku píše, že hovořil s několika členy štábu, podle nichž se dílo vymklo tvůrcům z ruky. To, co mělo být původně satirou na hudební průmysl a jeho přístup k ženám, se nakonec stalo tím, z čeho si autoři dělali legraci.

Kvůli odstoupení původní režisérky Amy Seimetz, která se musela věnovat jiným projektům, nastoupil na scénu Levinson a rozhodl se většinu již natočeného materiálu vyhodit do koše a začít znovu.

Podle několika zdrojů ze štábu se režisér rozhodl upustit od příběhu o popové hvězdičce, která se stala obětí vychytralého predátora, a místo toho servíruje degradující love story bez poselství, ve článku Rolling Stonu se objevují i slova jako „fantazie o znásilňování“. Sám The Weeknd si měl prý pro změnu už dříve stěžovat na to, že se seriál příliš zaměřuje na postavu jeho kolegyně Lily-Rose Depp a má moc feministický tón.

K seriálu, který má být vedle aktuálních hitů jako jsou Euforie nebo Rod Draka, dalším výrazným projektem HBO, vyjde kompletní soundtrack s původním materiálem. Zatím není jasné kdy, ale The Idol bude mít premiéru 4. června. Je možní že skladba Double Fantasy zazní i v Praze, The Weeknd vystoupí 6. srpna na Letišti Letňany.