Obrázek k článku Janet Jackson v dokumentu promluví i o bratrově nařčení z pedofilie
| Šárka Hellerová | Foto: A&E Television Networks

Janet Jackson v dokumentu promluví i o bratrově nařčení z pedofilie

„Je to něco, co bylo třeba udělat,“ říká Janet Jackson o dvoudílném dokumentu Janet. Snímek vzniknul u příležitosti čtyřicátého výročí vydání jejího debutového alba. Vyjadřuje se v něm i ke kontroverzím ohledně Micheala Jacksona.

Čtyřhodinový dokument vznikal pět let, oficiálně byl oznámen až v loňském roce. Tehdy autoři zveřejnili, že se bude věnovat zásadním momentům zpěvaččina života z jejího vlastního úhlu pohledu. Janet Jackson sledují například v době, když přišla o otce, reflektují ale i starší témata jako byl například skandál s odhalenou bradavkou na Super Bowlu v roce 2004, mateřství či kontroverze kolem údajné pedofilie bratra Michaela Jacksona.

V traileru zpěvačka mimo jiné odpovídá i na nepříjemnou otázku, zda obvinění Michaela Jacksona ze sexuálního zneužívání dětí, o nichž pojednával mimo jiné dva roky starý dokument Leaving Neverland, nějakým způsobem ovlivnila i její kariéru. „Ano,“ odpovídá trochu váhavě s tím, že viktimizací procházejí i lidé, kteří mají k domnělému pachateli nějaký vztah.

„Lidé vám pomůžou budovat kariéru a jakmile jste velcí, bez váhání vás strhnou,“ pokračuje a v podkresu jsou už záběry ze Super Bowlu, který měl na její kariéru také překvapivě zničující vliv. Více se diváci dozví na konci ledna, prozatím bohužel pouze ti američtí, dokument se bude vysílat na kanálu Lifetime.

„Tohle je můj příběh a vyprávím ho já. Není to pohled očima někoho jiného. Tohle je pravda. Ber nebo nech být. Miluj to nebo nenáviď. Tohle jsem já,“ řekla Janet Jackson už dříve o autobiografickém snímku, který spoluprodukovala a režíroval ho Ben Hirsch.

Dokument Janet bude uveden rok po snímku New York Times, který si jako opěrný bod vyprávění zpěvaččina životního příběhu vybral právě incident, kdy zpěvačku při vystoupení s Justinem Timberlakem na Super Bowl Snímek Malfunction: The Dressing Down Of Janet Jackson zkoumal širší souvislosti a důsledky nešťastného momentu.

V traileru ke "svému" dokumentu dává Janet Jackson jasně najevo, že tohle je její show, zároveň ale přiznává, že vždy tomu tak nebylo. „Byly doby, kdy jsem nerozuměla, kam patřím. Můj otec byl velmi přísný. Řídil mou kariéru. Můj otec řekl: Budeš zpívat,“ vypráví zpěvačka o praktikách, kterými otec rodu neblaze proslul i v případě Michaela Jacksona.