Obrázek k článku Video: Filmy brzy znovu v kinech. Pro očekávaný snímek Okupace připravili hudbu Kill The Dandies
| Šárka Hellerová

Video: Filmy brzy znovu v kinech. Pro očekávaný snímek Okupace připravili hudbu Kill The Dandies

V létě vstoupí do kin černá komedie Okupace, celovečerní debut režiséra Michala Nohejla. Důležitou roli v něm hraje i hudba, již na míru složili Hank J. Manchini a La Petite Sonja.

Kill The Dandies přicházejí po majstrštyku se skladbou Laura, v jejímž klipu hrál Steve Buscemi, s dalším povedeným počinem. Videoklip ke skladbě How To Hold a Gun předznamenává snímek, v němž hrají mimo jiné Martin Pechlát, Otakar Brousek, Antonie Formanová, Cyril Dobrý nebo Vlastimil Venclík. V roli nezvaného hosta, který naruší příběh bujaré oslavy po divadelní premiéře, vystupuje ukrajinský herec Alexej Gorbunov známý například ze snímku Dvanáct Nikity Michalkova.

Okupace bude mít premiéru v létě 2021. Vznikla na základě dávné humorné historky, vypráví příběh odehrávající se jedné všední noci v nejmenovaném městě v anonymním baru. Její atmosféru a ducha sedmdesátých let můžete nasát v novém klipu:

V limitované sérii na dvojalbovém vinylu vychází soundtrack Okupace. Kromě samotných Kill The Dandies! se na něm podíleli Madhouse Expres, Metronome Blues, Beps’n’Jonnies, Rány Těla, Thee Lazy Eyes či Old Folks House. „Dohoda nejprve zněla složit pro Okupaci pouze jeden pilotní song. Nakonec jsme natočili několik původních skladeb včetně kompletní scénické hudby a pro soundtrack vybrali i další songy od interpretů, kteří se více či méně pohybují kolem naší scény a našeho labelu Drug Me Records,“ odhaluje proces vzniku soundtracku Hank J. Manchini z kapely Kill The Dandies!

Kameramanem filmu je Jan Baset Střítežský oceňovaný za Aloise Nebela, Křižáčka a Fair Play, střihačem Petr Turyna, který se podílel na Třech sezónách v pekle, Návratu Idiota či Šeptej. Všichni zmínění tvůrci, včetně žádaného reklamního tvůrce a režiséra Okupace Michala Nohejla, se podíleli i na vzniku klipu.

Nohejl už pro kapelu režíroval v roce 2011 klip ke skladbě I Don’t Wanna Die a v roce 2004 režíroval pro původní projekt Hanka a Sonji, skupinu Moimir Papalescu & The Nihilists, klip k písni Everybody Calls Me an Angel. O současné spolupráci říká: „S Hankem a Sonjou z Kill The Dandies! se známe pracovně dlouho, ke spolupráci na filmu jsem je tak přizval okamžitě. Řešili jsme spolu nejen hudbu k filmu, kterou kapela označuje jako psychedelický soul, ale i celkovou výtvarnou koncepci filmu.”