Obrázek k článku VIDEO: Nový singl Mekyho Žbirky se synem Davidem je hit na první poslech
| Honza Vedral | Foto: Miro Agency

VIDEO: Nový singl Mekyho Žbirky se synem Davidem je hit na první poslech

Duet Nejsi sám je první ochutnávkou z alba Posledné veci, které stihnul Meky přes svou smrtí nazpívat. Není to žádná kýčovitá smuténka. Valí se ve svižném indie-popovém rytmu a dojímá až v druhém plánu.

Je to v mnoha ohledech fascinující píseň. Křehká, hitová, nenápadná a nezapře Žbirkův rukopis a padesátileté zkušenosti, které nabyl v tuzemské populární hudbě i celoživotním oddaným fanouškovským studiem té světové. Zároveň v sobě ale má ohromnou čerstvost a energii.

V průzračném refrénu Meky s Davidem společně zpívají: „Nejsi sám, můj maják v moři zla ve vlnách rozeznáš. Nejsi sám, můj maják bliká všem. Neměj strach, vyjdi ven.“ Je z toho cítit jistá naděje a optimismus, ale až při pozorném poslechu celého textu se postupně odhaluje jeho mnohoznačnost a odlesky temnoty, kterými se Žbirka rozhodnul vydat proti zdánlivě veselé náladě songu. A tak má v sobě výsledek chytlavost a zároveň ten osten, kterým disponují nejlepší písně britské kytarové historie. K té ostatně odkazuje i závěrečné úsporné, zábavné a sympaticky melodické sólo Patricka Jamese Fitzroye, který se společně s Davidem Žbirkou v Londýně věnuje producentské přípravě Mekyho posledního alba.

Coby autor jeho životopisu a blízký spolupracovník nemám k Mekymu a jeho hudbě přirozeně příliš odstup. Ale Nejsi sám je píseň, ve které pro mě vyvstává opravdu plasticky a se vším všudy. Ne jen jako ten věčný pohodář a gentleman se suchým anglickým humorem, kterého znali fanoušci z médií. Ale i chlapík, co měl své démony a tak „dávno už ví, že chodí jak stín“. A přitom si dovede udržet takovou lehkost…

Dojem ze singlu ještě umocňuje klip Šimona Šafránka poskládaný z domácích videí, jež zachycují Mekyho radost a Davidovu cestu ke stejné hudební posedlosti, jakou měl táta. V souhře s hudbou a díky perfektnímu střihu Šimona Hájka je to dojemná podívaná, aniž by emoce drásala prvoplánově a na sílu. A to až do posledního záběru, který je možná nejsilnější, i když hudba už utichla.

Chystané posmrtné album Mekyho Žbirky se bude jmenovat Posledné veci podle básně ze sbírky Vták pije z koľaje od Daniela Heviera. Meky na něj stihnul nahrát všechny zpěvy, schválit aranže i vybrat první singl. Dokončením nahrávky pověřil svého syna Davida, se kterým na něm začal před rokem pracovat. O jeho vzniku se víc dočtete v březnovém Headlineru, do nějž chystáme reportáž ze slavného nezávislého londýnského studia Konk. Pokud vše půjde podle plánu, album by mělo být hotové v první půlce roku a navážou na něj tribute koncerty 24.9. v Londýně, 17.10. v NTC Aréně v Bratislavě a 21.10. v pražském O2 Universum.

Nie si sám je skutečný hit na první poslech, krátká a úderná písnička, která vzbuzuje nutkání pustit si ji minimálně alespoň třikrát za sebou. A navíc má premiéru v době, kdy se takový "maják v moři zla" zdá být potřebnější než jindy. Dle první ochutnávky se proto zdá, že Posledné veci se budou skutečně v mnohém vymykat. A zdaleka nejen tím, že budou Mekyho skutečně posledné.