Obrázek k článku Vypsaná fixa po dvaceti letech znovu a naživo nahrála desku Bestiálně šťastní
| Dód | Foto: Vojta Mervart

Vypsaná fixa po dvaceti letech znovu a naživo nahrála desku Bestiálně šťastní

Koncerty Vypsané fixy jsou posledních dvacet a více let absolutní nutností českého rockového posluchače. Jedná se o nejzlatější střed českého kytarového rocku i ideální moment pro iniciaci nejmladších posluchačů.

Nyní se příznivci kapely Vypsaná fixa dočkají výjimečné nahrávky, která jejich klasiku posouvá do současnosti. Druhá deska Vypsané Fixy Bestiálně šťastní totiž vyjde po dvaceti letech znovu. Nebude se však jednat pouze o remaster původní nahrávky či nové vydání s bonusy, deska je celá přehrána nově a naživo. Podle slov frontmana Márdiho tento nápad vznikl právě na popud fanoušků. Společně s kapelou se nechtěli smířit se situací, že by se druhá deska kvůli nevyjasněným sporům o práva s původní polskou gramofirmou nedočkala vinylového vydání.

Než spatří světlo světa samotný vinyl, který je koncertní verzí alba zaznamenanou tak, jak na jaře zazněla v pražském klubu Café v lese, vznikl klip k živé verzi písně Štěstí Jimi Dixona, která původní desku otevírá. Pro změnu věrně zachycuje koncertní atmosféru na festivalu Rock for People.

„S původní nahrávkou je bohužel firmou vypnutý i původní klip, a tak nezbývalo nic jiného než natočit nový. To perfektně zvládla Natálie Cali, která se nám sama od sebe ozvala, a povedlo se jí parádně zachytit naše skvělé fanoušky, kteří rozpoutali na festivalu extrémní šílenství,“ říká frontman Márdi.

Produkce živáku Bestiálně šťastní se ujal Ondřej Ježek, který se snažil přiblížit zvuk původní nahrávce. Náladu našlapaného koncertu, kapely, která má drive i skvělé písně se mu povedlo zachytit skvěle, některé nové verze dle kapely předčí originál. Lze tomu snadno uvěřit, protože i v koncertech vždy tkvěla Fixí síla.

I atmosféra festivalu Rock for People je v novém klipu ztělesněna dokonale. Stejně jako videoklip zachycuje úplně vše, včetně pádu bubeníka Pítrse bokem od bicí soupravy, bude mít jistě i celé album nahrané v Café V lese zvuk, z kterého grungeoví a punkoví souputníci i idolové jen tiše zblednou závistí.

Pardubická kapela, která má na české rockové scéně mnoho let své pevné místo, vydala minulý rok úspěšné album Kusy radosti, za které byla honorována soškou na Cenách Anděl. V současné době již tradičně objíždí festivaly a baví tisíce a tisíce fanoušků svým nezapomenutelným kouzlem letního prázdninového rocku.

V plánech do budoucna je také nové vydání dalších nesmrtelných nahrávek kapely, které jejich kulatá výročí čekají v následujících letech. Letos ale slaví právě album Bestiálně šťastní. A po Café V lese a koncertu na festivalu Rock for People mu bude věnován ještě jeden večer v pražských Ledárnách Braník, kde Fixa vystoupí 24. srpna. A právě zde bude poprvé k dostání nová verze desky na vinylu.