Obrázek k článku Výročí narozenin Luboše Andršta připomene vzpomínková kompilace i koncert
| Lukáš Rešl | Foto: Supraphon/Alan Payer

Výročí narozenin Luboše Andršta připomene vzpomínková kompilace i koncert

Luboš Andršt měl zásadní vliv na domácí bluesovou, rockovou i jazzovou scénu a nyní se mu dostává pocty v podobně vycházející dvojalbové kompilace nesoucí titul Timeline 1971–2017. Ta vychází k nedožitým 75. narozeninám výjimečného muzikanta.

Fenomenální kytarista, skladatel, aranžér i kapelník. Luboš Andršt patří bez nadsázky mezi legendy domácí kytarové scény, která se formovala v 60. letech. Za více než padesát let své hudební dráhy se podílel na téměř sedmi desítkách alb. Mezi nimi nechybí nahrávky uskupení a jmen jako Jazz Q, Bluesband, Michal Prokop, nebo Marta Kubišová. Uznávaný muzikant zemřel v prosinci roku 2021 ve věku 73 let.

Vzpomínková kompilace vychází pod hlavičkou vydavatelství Supraphon a obsahuje celkem 26 skladeb, které prochází téměř všemi stylovými i žánrovými zákrutami hudebního génia. Celková stopáž má něco málo přes dvě hodiny. „Pokud jsem to správně spočítal, tak se Luboš Andršt v různé míře podílel na dobře sedmdesátce alb. To je obrovská suma muziky, dostatečně nepostižitelná žádnou kompilací,“ vysvětluje v bookletu Karel Deniš, editor kompilace a producent Supraphonu. Ten představuje Andršta jako „skvostného instrumentalistu, výborného skladatele, nápaditého upravovatele, citlivého doprovázeče a muzikou skrznaskrz prosyceného člověka“.

Ondřej Bezr, autor biografického knižního rozhovoru s Lubošem Andrštem Ještě hraju vestoje a hudební publicista, pak též v bookletu kompilace napsal: „Luboš Andršt byl podle mého názoru jednou ze zcela výjimečných tvůrčích osobností hudební scény nejen jako kytarista, protože omezit jeho muzikantskou osobnost na pouhé instrumentální mistrovství by bylo hrubé nedopatření. Myslím, že toto výběrové dvojalbum jasně dokresluje, co mám na mysli. Když v dubnu 1998 dostal Luboš Andršt historickou možnost zahrát si naživo se svým celoživotním idolem B. B. Kingem, ‚bluesový král‘ v následném televizním rozhovoru prohlásil směrem k českým divákům na adresu svého hosta: ,Poslouchejte ho, protože on umí hrát.‘ To jsou slova, která by klidně mohla posloužit jako podtitul kompletu Timeline 1971–2017.“

Kompilace Timeline 1971–2017 je určitou chronologií a můžete na ní slyšet nahrávky skupin a projektů, na kterých Luboš Andršt za svůj život participoval. Nechybí zde ani Andrštovy virtuózní kytarové parády, včetně ukázek z jeho sólo alba Capricornus (1980).

Výročí jeho nedožitých 75. narozenin připomene speciální koncert Luboš Andršt 75, který se uskuteční 14. září v pražském Lucerna Music Baru. Andrštovi zde vzdají hold a pokřtí dvojalbum mimo jiné Peter Lipa či Michal Prokop & Framus Five.