Obrázek k článku ZA OBZOREM #31: Tipy na skvělou hudbu, kterou u nás v rádiích neuslyšíte
| Ondřej Černý | Foto: Wax-Tree-Cast Record Label

ZA OBZOREM #31: Tipy na skvělou hudbu, kterou u nás v rádiích neuslyšíte

Následující výběr tipů vznikl bez užití umělé inteligence, jen při vlastním objevování z nepřeberného množství nové muziky. Proč je to užitečné se dozvíte vzápětí.

Pro hodně lidí je poslech muziky přes streamovací služby nejobvyklejší cestou konzumace hudby. Mám to jinak, ale každému podle vlastního gusta. Jen se nedivte, pokud uslyšíte naprosto stejnou věc pod mnoha různými názvy. Producent Adam Faze si toho všiml a týden si tento jeden song pod řadou jiných jmen zaznamenával. Napočítal 49 příkladů totožné hudby pod odlišným názvem. Šlo o ambientní muziku určenou k hlubokému soustředění. Podobné skladby Spotify nabízí v mnoha variantách. Nejčastěji jde o krátké a nevýrazné věci produkované neznámým umělcem s několika málo skladbami. Nejde o opravdové skladby, ale genericky vytvářenou produkci pro určitý typ nálady, za kterou stojí umělá inteligence. I proto radši dávám na úsudek těch, kterým v těle proudí nejrůznější tekutiny a dozvěděl jsem se od nich o nejrůznějších interpretech.

Indie popové trio Wax-Tree-Cast z anglického Halifaxu se přihlásilo s novým singlem She. Kapelu dal dohromady v roce 2020 kytarista a autor veškerého repertoáru Blair Murray společně se svým kamarádem Jamesem Newsomem (bicí) a zpěvačkou a basistkou Oolagh Hodgson. Murray dříve působil v manchesterské kapele Wisted Wheel, ale hledal hudební změnu a s novým projektem chtěl oslovit širší publikum. Zvuk kapely v jejích začátcích ovlivnili Sonic Youth a jejich Teen Age Riot, zaslechnout lze ale i melodičnost legendárního Johnny Marra, se kterým měl Murray dříve možnost také spolupracovat. Název kapele zvolil tak, aby když se zadá do Googlu, aby se ve výsledcích neobjevilo nic jiného.

Alicia Bognanno, která je na hudební scéně více známá pod svým uměleckým jménem Bully, vydala druhý singl ze svého připravovaného alba. Vyjde 2. června na labelu Sub Pop a ponese název Lucky for You. Novinkový singl Hard to Love se nese ve výrazném kytarovém duchu. Zpěvačka v něm popisuje, jak v době svého dospívání nezapadala do žádné ze škatulek a cítila se jako outsider.

Mexické akustické kytarové duo Rodrigo y Gabriela se po čtyřech letech vytasilo s novým, celkově šestým studiovým albem In Between Thoughts. Dvojice Gabriela Quintero, Rodrigo Sanchez na něm pokračuje v tom, co jí jde skvěle a nabízí na něm mix energie, nespoutanosti a hudební brilantnosti. Na podzim bude duo na evropském turné k vidění v Berlíně (26.9.) nebo ve Varšavě (11.10.)

Irské trio Slow Moving Clouds ohlásilo na 19. května vydání třetího studiového alba. Jmenovat se bude Kolmas a nabídne směs irských hudebních tradic s post-punkem, barokními smyčci a falzetovými vokály. První singl The Long Lie se zaměřuje na to, že lidé staré pořádky neberou za navždy ukotvené a odmítají dřívější nastavení, kdy výrazná sociální a ekonomická odlišnost různých skupin byla považována za samozřejmost.

Své třetí EP vydala kapela Softcult. Dvojčata Phoenix a Mercedes Arn-Horn z kanadského Toronta dala kapelu dohromady v létě 2020 poté, co už měla vydaných několik EP a dvě desky s pop-punkovou kapelou Courage My Love. Se Sofcult sestry míří do trochu jiných vod. Hudebně lze nalézt inspiraci u My Bloody Valentine nebo Cocteau Twins, textově pak u hnutí riot grrr a kapel jako jsou Bikini Kill nebo Pussy Riot. Phoenix a Mercedes vydávají také zine, který se každý měsíc zaměřuje na politická a sociální témata nebo oblast životního prostředí.

Britský muzikant, producent a skladatel vystupující jako Alfa Mist vydal novinkové album Variables. Svému názvu deska během deseti skladeb, které nabízí, zcela dostává. I když se původně chtěl věnovat dráze profesionálního fotbalisty, zásah jeho matky, která jej donutila studovat, ho přivedl na jinou cestu. Muzice se věnuje od patnácti. Když jako náctiletý produkoval hip-hopové tracky, zájem o samplování ho přivedl k objevení jazzu, díky čemuž se naučil hrát na klavír. A právě nu-jazzové energie a široké palety nástrojů je nové album plné. Naživo si je zájemci mohou poslechnout 28. října v Hale 13 Holešovické tržnice v Praze.

Ben Gregory z Berlína vydal začátkem dubna své debutové album Episode. Na ploše osmi skladeb, které prý vznikly během pouhých deseti dní, se na něm dle svých slov vrací ke svému boji jak interpretovat, případně reintepretovat svůj život a zásadní vztahy poté, co se řada věcí v jeho životě změnila. Gregory není hudebně žádný nepopsaný list – než se rozpadla, působil v úspěšné indie kapele Blaenavon. Video k singlu blue sea blue ze svého debutu natáčel na zámku v Roudnici nad Labem.

Po několika EP chystá na 23. června vydání desky trojčlenná folk-punk-emo kapela Toodles & The Hectic Party. Trio Callum McAllister (zpěv, kytara), Max Cole (basa, syntezátor) a Dom Mosley (bicí, syntezátor) se dala dohoromady v roce 2016 v anglickém Bristolu, aby zahráli na zahradní slavnosti jednoho ze svých kamarádů. Pokračovali i potom, co začali studovat na univerzitách v různých anglických městech. Novinkové album Hold Onto Happiness With Both Hands nabídne deset věcí, na které poutá první singl Emotionally Unclean.

Novinkové album svého experimentálního folkového projektu Cinder Well vydala multiinstrumentalistka Amelia Baker. Deska Cadence nabízí devět písní a upřímnost a opravdovost. Když se jí lidé občas zeptají, jakou hudbu hraje, odpovídá, že smutnou, lidovou, folk. Primárně emociálně silnou, rozkročenou mezi pobřeží dvou vzdálených moří, ke kterým má blízko. V Kalifornii vyrostla a novinkové album tam natočila, ale poslední roky trávila především v Irsku, kam ji zavála láska. Na desce podmanivě zkoumá nejen svou lásku k moři.