Obrázek k článku ZA OBZOREM #33: Tipy na žhavé novinky, které u nás v rádiích neuslyšíte
| Ondřej Černý | Foto: Wyndham Garnett (Mikaela Davis)

ZA OBZOREM #33: Tipy na žhavé novinky, které u nás v rádiích neuslyšíte

Nikdo jiný v kánonu klasického rocku nevytvořil pestřejší a živější obsazení darebáků a hrdinů, lumpů a šmejdů, milenců a snílků a nenaplnil obsah těchto postav takovou lidskostí jako kapela Steely Dan.

Skupina, která si u posluchačů často prošla trnitou cestou od mírného znechucení a opovržení, přes ironické přehlížení až po zcela upřímné uznání. Autorský tým Alex Pappademas a Joan LeMay se ve své nové knize nazvané Quantum Criminals na ploše dvě stě osmdesáti stran snaží prostřednictvím více než stovky ilustrací postav představit stylový, vtipný a důkladný popis hudebních životů dvou základních pilířů kapely Waltera Beckera a Donalda Fagena prostřednictvím optiky postav z jejich písní. Ale nejen jich. Knížka vydaná prostřednictvím University of Texas Press také poodkrývá celý vesmír, který je do hudby kapely zasazený. Ať už jde o lyrické odkazy, umělecké vlivy, společenský a politický kontext, který kapelu v různých etapách její existence obklopoval.

V tomto směru to má následující sedmička tipů na nové desky a muziku snazší. Jde o zachycení momentálního stavu a inspirace, jež ústí v cosi, co třeba časem také dosáhne odkazu americké kapely, která během kariéry prodala více než čtyřicet milionů nahrávek své hudby.

Americká zpěvačka Julie Christmas, známá jako frontwoman kapel Made Out of Babies a Battle of Mice nebo spoluprací s Cult of Luna, se přihlásila s novou skladbou Not Enough. Jde o první muziku, kterou po sólovém debutu The Bad Wife (2010) vydala pod svým jménem. Nabízí to, na co jsou fanoušci Christmas zvyklí – energický až exaltovaný vokál, který ale umí proměnit téměř až v šepot. Že by nemuselo zůstat pouze u jediné písňové vlaštovky naznačuje i její koncertní aktivita. V březnu poprvé po šesti letech vystoupila na koncertě v New Yorku, v dubnu pak na metalovém Roadburn festivalu v holandském Tilburgu.

Death Of The High Street z anglického města Derby na to šli podobně jako jejich budoucí kolegové z labelu The Clockworks. Poslali zprávu na Instagramu Alanovi McGee a byli příjemně překvapeni jeho okamžitou odpovědí. Vše vyústilo v podpis smlouvy, velmi brzy poté, co se post/indie/punková kapela dala v roce 2020 dohromady. Ve svých energických skladbách se čtveřice Scott Baxter (zpěv, kytara), Andy Purves kytara, vokály), Ash Simpson (basa) a Joe Hodges (bicí) textově zaměřuje na bezútěšnou a pasivní povahu svého okolí.

Indie popové kvarteto NewDad z irského města Galway se přihlásilo s novým singlem In My Head. Zvukově na něm navazuje na předchozí počiny Waves (2021) a Banshee (2022). Text pod pláštíkem líbivé melodičnosti popisuje snahu uniknout myšlenkám, které se do mozku vkrádají jako filmová smyčka, jež nepřestává přehrávat stále tytéž scény.

Rahill Jamalifard, vystupující pouze pod svým křestním jménem, je íránsko-americkou zpěvačkou z New Yorku. Aktuálně vydala album Flowers At Your Feet, jímž navázala na loňské EP Sun Songs. Už dříve hrála v newyorské kapele Haibibi, kterou založila krátce po dvacítce. Na novinkovém albu nabízí 14 skladeb zaměřující se na cestu ústící v sebepřijetí a sebelásku. Čerpá z prvků trip hopu, jazzu a alt rocku. Eklektičnost možná přilákala ke spolupráci i Becka nebo Jaspera Marsalise (Slauson Malone).

Nové album vydala i Wila Frank. Multiinstrumentalistka z Nashvillu je pojmenovala Black Cloud a na ploše osmi skladeb rozpíná křídla se svým indie a alternativou. Zasněná i zkoumající muzika nabízí zhmotnění hluboce procítěných emocí. Přitom ale nijak netlačí na pilu, jen nechává plynout náladu, která skvěle reprezentuje sugestivní lyričnost.

Na začátek srpna ohlásila americká zpěvačka a harfistka Mikaela Davis vydání své nové desky And Southern Star. Dva dosud zveřejněné singly ukazují, že deskou bude prostupovat vzdušná lehkost melodií nasáklá zvukem a melodikou 60. let, stejně tak jako folk rockem a odlesky americany. „Konečně mám pocit, že toto album jsem víc já než cokoli jiného, ​​co jsem dosud vydala," řekla Davis na adresu nahrávky s tím, že jí produkování umožnilo prosadit své vlastní nápady, spíše než nápady někoho jiného.

Své druhé a skutečně dlouhohrající album (68 min) anglická postindustriální kapela Craven Faults. Jmenuje se Standers a v šesti skladbách nabízí sférickou hudební jízdu. Je vynalézavá, hypnotická, repetitivní i magická. Nic pro konzumenty krátkých formátů na různých sociálních sítích, ale radost pro ty, kteří se snaží objevovat nejrůznější drobné nuance.