Obrázek k článku Žádná detektivka, ale kytary a zábava. Vrací se angličtí The Sherlocks
| Ondřej Černý | Foto: Andrew Cotterill

Žádná detektivka, ale kytary a zábava. Vrací se angličtí The Sherlocks

Indie rocková skupina The Sherlocks z anglického Sheffieldu se vrací na místo činu. Po čtyřech letech se opět představí v pražském klubu Café V lese. Koncert, který se odehraje 25. listopadu, je součástí evropského turné, na kterém kapela fanouškům naživo představuje své čtvrté album People Like Me & You, které vyšlo letos v létě.

Kapela své fanoušky v Česku rozhodně nezanedbává. Její chytlavý energický kytarový zvuk už mohli ocenit návštěvníci festivalů Colours of Ostrava a United Islands of Prague nebo ti, kdo se vypravili na předchozí klubové vystoupení skupiny v Café V lese.

I když se o čtveřici stále mluví jako o mladé kapele, její začátky sahají až do roku 2010, kdy ji po několika letech společného muzicírování dali dohromady bratři Kiaran (zpěv, kytara) a Brandon Crookovi (bicí). Na Vánoce 2010 při vystoupení pro vlastní rodinu v domě svých prarodičů mezi jednotlivými skladbami zaslechli, že poblíž někdo hraje na elektrickou kytaru. Vypátrali, o koho šlo a už za pár týdnu společně s bratry Joshem (kytara) a Andym Davidsonovými (baskytara) jamovali písně od The Flaming Lips až po ELO, a jejich vlastní kapela byla na světě.

„Nemáme za otce slavné rockové hvězdy. Začali jsme v garáži a teď jezdíme s naší muzikou po celém světě,“ zavzpomínal na začátky kapely zpěvák a frontman Kiaran Crook. Během let si kapela díky autentické energii a chytlavým melodiím dokázala vybudovat stabilní fanouškovskou základnu, která jí umožňuje fungovat i bez podepsané smlouvy s některým z velkých hudebních vydavatelství. Desky si tak vydává na svém labelu Teddyboy Records.

Hned svým prvním singlem Live for the Moment se kvarteto trefilo do nálady potenciálních fanoušků. Skladba ve stylu jiné kapely z Sheffieldu, Arctic Monkeys, pojednává o užívání si života navzdory všem jeho spletitostem. Píseň také funguje jako zásadní pojítko s publikem. „Pro naši kapelu a naše fanoušky to hodně znamená. Spousta lidí nás tweetuje s hashtagem #liveforthemoment. Zdá se, že to mezi našimi fanoušky rezonuje, něco to pro ně znamená,“ konstatoval Kiaran Crook.

Přesto debutová deska Live for the Moment přišla až v roce 2017. O dva roky později ji následovalo album Under Your Sky. S příchodem covidu kapelu opustili bratři Davidsonovi, které nahradili Alex Procter (kytara) a Trent Jackson (basa), kteří se tak podíleli jak na desce World I Understand (2021), tak na novinkové People Like Me & You. Čtveřice na něm opět nabídla melodické rockové písničky, které díky kapelní energii na koncertech fungují ještě o poznání lépe.

„Když jsme se chystali dělat tohle album, šli jsme do studia s nápady, nikoli s plnohodnotnými písněmi. Věřím, že právě v tom spočívá kouzlo téhle nahrávky. Všichni jsme byli mnohem otevřenější nápadům a zkoušeli věci, které bychom možná v minulosti neudělali,“ prozradil o vzniku posledního alba zpěvák Kiaran Crook.

Desku dala kapela dohromady společně s producentem Bring Me The Horizon Al Grovesem. Některé skladby obsahují doprovodné vokály a mluvené slovo od přátel, rodiny a dokonce i fanoušků, které kapela požádala o pomoc.

Svými hlasivkami mohou fanoušci skupinu podpořit i na pražském koncertě v Café V lese. The Sherlocks jim za to slibují show, na které se může stát cokoliv. „U nás neexistují žádné přednahrané podklady, žádné triky a žádné rozptylování. Počítače naše písničky nedělají. Je to prostě rockový koncert pro všechny, kteří si ho chtějí užít,“ popsal show kapely bubeník Brandon Crook.