Obrázek k článku Zemřel Brian Travers, saxofonista legendární reggae kapely UB40
| Šárka Hellerová

Zemřel Brian Travers, saxofonista legendární reggae kapely UB40

„S velkým smutkem oznamujeme, že zemřel náš druh, bratr, zakládající člen UB40 a hudební legenda Brian David Travers,“ oznámila kapela a uvedla, že Travers zemřel v neděli 22. srpna po boku své rodiny po dlouhém a statečném boji s rakovinou.

Saxofonistovi a spoluautorovi písní legendární britské kapely UB40 bylo 62 let. Podle BBC byl v roce 2019 operován kvůli nádorům na mozku a letos podstoupil další zákrok.

 

Nejslavnější reggae kapela z Birminghamu vznikla na konci sedmdesátých let a poprvé o ní začalo být víc slyšet díky singlu Food for Thought z jejího prvního alba. Jmenovalo se Signing Off a zachytilo lásku k reggae i vztek vůči globálním nespravedlnostem. Obojí je dostalo na druhé místo hitparády. Travers se později vyjádřil, že první album doprovázela naivita. „Mysleli jsme si, že popovou písní můžeme všechno změnit, ale zjistili jsme, že se nezmění nic.“ Mezi další hity skupiny patří skladby I Think It's Going to Rain Today, One in Ten a covery písní Red Red Wine a I Got You Babe. UB40 byli čtyřikrát nominováni na Grammy a v roce 1984 na Brit Awards v kategorii Nejlepší britská skupina.

Kapelu, jež prodala sto milionů desek po celém světě, Travers založil s přáteli ze školy a pojmenoval ji podle formuláře, který bylo třeba podepsat, když jste se ucházeli o podporu v nezaměstanosti. Tu členové kapely svého času sami pobírali. „Díky bohu za podporu. Měli jsme co jíst, zaplatila nájem a umožnila nám soustředit se na naši kariéru. Zabrali jsme sklep a začali zkoušet od devíti do pěti,“ řekl Travers před jedenácti lety pro The Telegraph.

V roce 2007 sestavu opustil zpěvák Ali Campbell a nahradil ho jeho bratr Duncan. Ten ovšem letos v červnu oznámil odchod do důchodu. Rozhodl se tak poté, co prodělal záchvat, pravděpodobně související s předloňskou mrtvicí. „Jsem velmi vděčný a chtěl bych vyjádřit upřímné díky fanouškům za veškerou podporu v této době, i během celé doby, kterou jsem strávil s UB40,“ vzkázal Duncan Campbell s tím, že kapela má jeho plnou podporu pro další pokračování s novým zpěvákem, kterým se stal Matt Doyle z reggae kapely Kioko, pocházející rovněž z Birminghamu.

Otázkou prozatím zůstává, jak to po smrti Traverse bude s dalším fungováním kapely. Na 10. března 2022 je naplánován koncert UB40 ve Fóru Karlín.

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.