Obrázek k článku GLOSA: Vojtěch Dyk se zamýšlí nad pohlavím i korektností. Připomíná Nightwork
| Jarda Konáš | Foto: Mikuláš Hrdlička

GLOSA: Vojtěch Dyk se zamýšlí nad pohlavím i korektností. Připomíná Nightwork

Není pochyb, že Vojtěch Dyk je výjimečný talent zažívající plodné tvůrčí období. Otázka je, zda by v tomto případě méně nebylo více. V novém singlu opět přehodil výhybku. Tentokrát směrem k humoru své bývalé kapely.

Pro projekt D.Y.K. jsem měl jen slova chvály, tuplem po výborném červnovém vystoupení na Prague Rocks. Jenže pak přišel se singlem Nemusí bejt všechno dobrý, což byla ve srovnání s D.Y.K. hudba jak ze supermarketu obaleného do eko a farmářské omáčky, a teď se s novinkou Duhömö vydává s Ondřejem Pivcem zase do úplně jiného vesmíru, pro který ne všichni můžou mít pochopení.

Pro začátek je dobré si přečíst, jak Dyk svou novinku představuje v popisu videa: „Co kdyby existovala služba, která by umožňovala, že si můžeme vyrobit svá těla „na míru“? Kde jsou hranice, které bychom už jako lidstvo neměli překračovat, jsou-li nějaké?  Kam až se dá zajít s institucionalizací traumat jednotlivců? Neženeme sami sebe svou hyperkorektností do kouta? Jak se vyvíjí úloha umělce ve společnosti? Mění se doba, či člověk sám? Takové otázky si kladu často. Byly i hnacím motorem při vzniku písně DUHÖMÖ. Veselá píseň o vážných tématech dneška.“

Jedna otázka vážnější než druhá, hotová anotace týdenního sympozia. Ale je dobře, že to Dyk tak obsáhle vysvětlil, protože z textu Duhömö to vyčíst nejde. Singl má nejblíž k Dykově bývalé kapele Nightwork, tam se taky mísila dobrá instrumentální stránka s pěveckým klaunstvím a texty na úrovni devadesátkových estrád. V lepším případě se tomu dalo smát, v tom horším se dostavoval pocit, že Nightwork posluchače prostě trollí. Což nemusí být mínus, v době, kdy vrcholem ironie v tuzemském popu byli Těžkej Pokondr, Nightwork jako když najdeš.

Proč takovou polohu Dyk zvolil dnes, obzvlášť když si klade tak závažné otázky, bůh suď. Ne že by nesměl zpívat, o čem chce, naopak, buďme rádi, že může. Ale tímto zběsilým přeskakováním mezi žánry a uměleckými polohami, kdy namlsá posluchače zajímavým projektem D.Y.K., následně vydá eko wtf singl a pak připomíná Nightwork, zůstává nadále spíš zpívajícím entertainerem než plnohodnotným umělcem předávajícím nějaké sdělení. Protože při poslechu Duhömö napadá člověka hodně věcí, ale nejspíš žádná z výše zmíněných závažných otázek. Chce-li ve svých fanoušcích Dyk budit zamyšlení, s písněmi jako Šumavský otčenáš se mu to povede rozhodně lépe.