Obrázek k článku Baxter Dury rozkládá publikum na prvočinitele. Do Prahy míří se silnou deskou
| wlado | Foto: Fource

Baxter Dury rozkládá publikum na prvočinitele. Do Prahy míří se silnou deskou

Když anglický hudebník vystoupil na brněnském festivalu Pop Messe, stal se hvězdou ročníku. Nyní do klubu Roxy přiváží silnou desku Allbarone. V Praze vystoupí 8. června.

„Na pódium prostě přišel chlápek v obleku, doprovázený ženou za synťáky, která obstarávala i backvokály, basákem a bubeníkem, a Velodrom rozložil na prvočinitele,“ napsal loni Marek Reinoha o vystoupení na festivalu Pop Messe a dále vychvaloval jeho show – především její energii. Baxter Dury tentokrát přijede do hlavního města a v pondělí 8. června snad rozloží i pražskou Roxy.

„Baxter Dury v tanečním hávu? Hlava se kýve, ze slov mrazí.“ Čtěte recenzi na album Allbaron.

Aktuální osmé desce Allbarone jsme v Headlineru dali 89 %. Je to pořádně velké číslo, které je ovšem zasloužené. Dury má specifický projev, kdy vlastně ani nezpívá, ale spíše deklamuje. Jeho texty jsou plné sarkasmu, ironie a cynismu. Je to ležérní, vlastně možná až trochu znuděné, ale rozhodně poutavé a intenzivní. Tučné a hlasité basové linky, vrstvené synťáky a Baxter sám nad vším tím stojí a vypráví své texty.

Baxter je synem legendárního Iana Duryho, zpěváka kapel The Blockheads nebo Killburn and the High Roads, který se proslavil hlavně v 70. letech minulého století svýjm ikonickým projevem. Baxter na něj svým způsobem navazuje – ani ne žánrově, ale hlavně svou energií a vyzařováním.

Poslechněte si třeba píseň Mockingjay z aktuální desky a okamžitě se zamilujete na první dobrou. Pražskou Roxy čeká velmi svérázný a zajímavý večer. Věřím, že Baxter Dury dokáže naplnit vysoká očekávání.