Obrázek k článku Marcell a fiedlerski: Smrt táty. A nejpřekvapivější české album loňského roku (132)
| boi | Foto: Matouš Sedlák

Marcell a fiedlerski: Smrt táty. A nejpřekvapivější české album loňského roku (132)

Těsně na sklonku roku 2023 vyšlo skoro bez povšimnutí album Duše, která opustila tento svět, váží 21 gramů. Překvapivě silnou, hudebně barevnou a emotivní popovou nahrávku natočili Marcell s fiedlerskim jako terapii. Po té, co fiedlerski ztratil otce, o kterého se Marcell staral jako lékař, spolu odjeli do Alp a spontánně psali a nahrávali písničky.

"Téma bylo jasné. Atmosféra zvláštní," popisuje Marcell. "Umře ti táta, jsi jako opařenej. Celý to řešíš a jsi úplně mimo. Je to mix zvláštních emocí," vypráví fiedlerski, že si celou dobu připadal jako ve snu. "Ale bylo to uvolňující. Vpíšeš se do toho."

A Marcell ho doplňuje: "Byla to terapie, vstřebání okamžiku." Nahrávání alba, od kterého ani jeden z dvojice neměl žádná očekávání, mu prý změnilo život. " Začal jsem si vážit věcí a chci prožívat každý okamžik," říká Marcell. "Byla to pro mě jedna z nejsilnějších zkušeností vůbec. Jsem rád, že jsme to zaznamenali právě v tu dobu. Dneska už by taková deska nevznikla."

V podcastovém rozhovoru Honzy Vedrala dále byla řeč o autenticitě, úrovni a stavu českého popu, jaké to je pracovat s Mirai nebo Lucií Bílou. I o natáčení v Británii, kam Marcell s fiedlerskim přijeli s albem, které bylo v podstatě hotové.