Obrázek k článku Marek Vrabec: Pětadvacet let Strun podzimu? Měli jsme štěstí na Václava Havla
| Honza Vedral | Foto: Tomáš Nosil

Marek Vrabec: Pětadvacet let Strun podzimu? Měli jsme štěstí na Václava Havla

"Když jsem se dozvěděl, že Václav Havel hledá někoho, kdo bude na Hradě dělat koncerty, změnilo mi to život," vzpomíná v rozhovoru s Honzou Vedralem ředitel a impresário festivalu Struny podzimu Marek Vrabec. "Průkazka kanceláře prezidenta republiky byla v 90. letech magická, otvírala všechny dveře. Mohli jsme dělat koncerty prakticky kdekoliv."

Struny podzimu, kterým se daří nacházet spojnice mezi vážnou hudbou, jazzem i soudobou hudbou včetně rapu, brzy oslaví čtvrt století existence. Letos mají na programu třeba nejmladší držitelku Pulitzerovy ceny Caroline Shaw nebo vystoupení rappera Saula Williamse s Mivos Quartet a básnířkou Kae Tempest.  "Od začátku jsme chtěli, aby tu byl ten festival trvale. Začali jsme vedle sebe klást koncerty, které by se jinak neměly šanci potkat," vypráví Vrabec, jak se neotřelá dramaturgie festivalu postupně utvářela.
"Zakládáme si na kurátorském přístupu. Každá věc je vybraná a je důvod, proč v programu je. Každý koncert musí reprezentovat určitý typ hudby," pouští se  do popisu toho, jak jednotlivá unikátní čísla a hudební spojení světových hvězd speciálně pro pražský festival vznikají. "Hradba managmentu brání kreativitě. Vždycky se snažím dostat se s k umělci na přímo a ukázat, co už máme za sebou. To je klíč. Chceme hodně práce, hodně muziky a ještě na to nemáme moc peněz. Ale když se to povede, stojí to za to," dává za příklad, jak seznámili Gregoryho Portera s Ondřejem Pivcem, který pianistu a varhaníka nakonec přizval i na své Grammy oceněné nahrávky.  
Spojnici se Strunami podzimu má i druhá hudební přehlídka festival, za kterou Marek Vrabec Stojí. Loni byl koncert Prague Sounds, v rámci nějž zahrál houslista Daniel Hope na obřím pontonu uprostřed Prahy, "dítětem pandemie", které sledovaly miliony lidí po celém světě. Letos z něj bude regulérní čtyřdenní festival, který už 2. září otevře Jiří Suchý recitálem zasvěceným písním o vodě. "Genius loci je pro nás zásadní. Chceme, aby každý koncert byla jedinečná událost," pokračuje Marek Vrabec a svoje působení na hudebním poli shrnuje: "Rádi bychom dělali relevantní festival, který umí zachytit živé jevy a říct: Tohle je hodné pozornosti."
Jak oslaví Struny podzimu čtvrt století? Co nabídnou Prague Sounds? A kolik stránek měla konverzace s Bobby McFerrinem před jeho prvním koncertem u nás? 
Podcast Headliner CZ můžete poslouchat na Spotify, Apple Podcasts, Anchor.fm a v dalších servisech. Rozhovor Šárky Hellerové s Markem Vrabcem v rubrice Insider si můžete připomenout zde