Obrázek k článku Pražská hudba II: Odložené oslavy Tata Bojs aneb Kluci kde ste po patnácti letech (76)
| Honza Vedral | Foto: Salim Issa

Pražská hudba II: Odložené oslavy Tata Bojs aneb Kluci kde ste po patnácti letech (76)

„Byl to vždycky takový otloukánek, jsem rád, že se toho vinylu taky dočkala,“ říká baskytarista Mardoša o aktuální reedici desky Kluci kde ste?, kterou Tata Bojs křtí 23.11. v pražském Divadle Archa.

„Byla to druhá deska, kterou jsme si připravili celou v našem domácím studiu. Pořád jsme jezdili na Deltu a něco hledali,“ vzpomíná na její nahrávání zpěvák a bubeník Milan Cais. 
Mardoša a Cais coby hosté Honzy Vedrala podrobili trochu pozapomenuté album po letech pitvě. „Digitální studia tehdy začínala. Peníze, které nám dala firma na nahrávání, jsme použili na vlastní techniku. Na té desce je to zvukově znát,“ ohlíží se za albem, z něhož pochází jejich možná největší hit Pěšáci. "Všechno jsme se učili za chodu. Točili jsme na čínské mikrofony. Srovnání s vybavením, které měli třeba v Sonu, je neskutečné. Vlastně je neuvěřitelný, co jsme z toho tehdy vymáčkli."
Došlo ale i na další témata. Co bude s Tata Bojs po odchodu Jury Hradila? Jak se změnil jejich přístup k tvorbě po patnácti letech? A co čekat od sci-fi filmu, který i v době covidu o kapele chystal na příští rok režisér Marek Najbrt?

První byl hit

"Pěšáci byli první písnička, kterou jsme měli hotovou," vzpomíná Milan Cais. "Když jsem nahodil první zpěv, měl jsem podobný pocit, jako když jsme dodělali Jaro. Takové to zvláštní zaklapnutí, že se něco stalo a ta písnička funguje. Že se v tom cítím pevně a dobře." 
"Mělo to velkej ohlas na Myspace!" přidává se pobaveně Mardoša. Skladba se jako jediná z alba stala stálicí repertoáru Tata Bojs. A k dnešnímu dni má dokonce tři rozdílné klipy.  "Skoro na každé zvukovce ale hrajeme Eko echo. To je písnička, na které se zkusí zvuk, ale na koncertě už nezazní," dodává Mardoša. A Milan Cais ho pobaveně doplňuje: "Vždycky říkáme: Máme moc hitů!"

Ekologie a střední věk

Ekologická témata byla jedním z překvapení alba Kluci kde ste? A po patnácti letech zní ještě víc aktuálně. "Zpětně to může působit jako koncepční přístup, ale byla to náhoda," vrací se ve vzpomínkách Mardoša. "Někdy máme s Mardošou podobná témata textů, aniž bychom si to říkali. A to se stalo i na tomhle albu," doplňuje Milan Cais. "Předchozí Nanoalbum byla kláda. Vymysleli jsme si na něm umělý svět i příběh. Kluci kde ste? oproti tomu nekoncepční a rychlá nahrávka."

Po letech je ještě zřejmější, že jeho tématem se krom ekologie stalo i čerstvé otcovství, se kterým se členové Tata Bojs potýkali. "Najednou už to nebylo chození, ale soužití," glosuje to Mardoša. Poeticky se to ukazuje ve skladbě Vítací, kde hostuje kultovní undergroundový mužský pěvecký sbor Ženy. "Radomil Uhlíř a Jarda Švec Umělec už dnes nežijí. Pro nás to byla velká čest, že se nahrávání zúčastnili," říká Mardoša. "Ale když Ženy zpívali Ahoj děti, pojďte se nám narodit, to byl docela husarský kousek," vzpomíná Milan Cais.

Co bylo dál

Po vydání alba Kluci kde ste? se Tata Bojs alespoň částečně vrátili k natáčení v klasických studiích a ukončili tak jednu hledačskou éru, aby mohli zase hledat něco nového. "Docela brzo jsme si uvědomili, že je cesta do pekel se uhrát k smrti. Už léta proto máme koncerty v únosné četnosti. Když kapely jezdí každý víkend, tak se na sebe netěší. Dáváme si výzvy, které tě musí motivovat," popisuje Milan Cais současné fungování Tata Bojs. "Snažíme se věci, které kapely normálně dělají, udělat trochu jinak. Dát si nějaké překážky, aby to bavilo i nás i fanoušky," shrnuje přístup, ze kterého vzešla třeba i výstava v Doxu, kterou uspořádali ke třiceti letům Tata Bojs. A na níž se pomocí kabelů a výrazné zelené znovu vrátili k estetice alba Kluci kde ste?

A co se týče obsahu? "Říkat důležité věci s lehkostí, to Tata Bojs docela charkaterizuje," poznamenává Cajs o minulosti i současnosti kapely. 

Film bude sci-fi

Na závěr přišla řeči na chystaný film, který o kapele připravuje režisér Marek Najbrt. "Měl by mít premiéru v roce 2023. To hlavní už je dotočeno. Režisér má přehršel materiálu. Bude to částečně sci-fi hraný dokument. Základní idea je, že se pohledem z daleké budoucnosti díváme na naši kapelu. A vědci se snaží přijít na to, co to ti Tata Bojs byli zač," vysvětluje Cais. "V budoucnosti je hudba nehygienecká a Hanspaulka neexistuje, je z ní smetiště. A vědci zkoumají různé artefakty," popisuje koncepci snímku, který má být pro Tata Bojs dalším výletem do jiného, zatím nevyzkoušeného světa. 

A co kapelu čeká v nejbližší budoucnosti? Velké změny. V Tata Bojs se totiž rozhodl skončit klávesák Jura Hradil, který se chce věnovat svým sólovým projektům. Kluci kde ste? byly shodou okolností první deskou, na které se naplno podílel. A koncert 23.11. v Arše na její oslavu pro něj bude posledním. "S odchodem Jury přichází nová éra Tata Bojs. Myslím, že to bude významnější změna, než si myslíme," uzavírá povídání v podcastu Headliner CZ Milan Cais. 

O podcastové sérii Pražská hudba II

Naplnily se vize během krize? V druhé sérii podcastů Pražská hudba se hudební časopis Headliner vrací k reálným dopadům koronavirové krize na hudební branži a dění v Praze. Jak se pražská hudební scéna, její podoba i vnitřní chod proměnily? To se dozvídáme prostřednictvím konkrétních příběhů umělců, promotérů, provozovatelů klubů, zástupců technických profesí či producentů.
Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.