Obrázek k článku USB Band: Pocta Karlu Svobodovi, fotograf Joy Division... a teď debut
| Honza Vedral | Foto: Kevin Cummins

USB Band: Pocta Karlu Svobodovi, fotograf Joy Division... a teď debut

Hostem podcastu Headliner CZ je kapela, která je vlastně docela na začátku, přestože její členové už za sebou ledacos mají.

USB Band vzniknul na základě utatejné sbírky básní, ve kterých se Michal Svatý vyrovnával se smrtí svého otce.

 

Do hudby se dostal zvláštním způsobem. Podobné pocity, ze kterých se Svatý "vypisoval" v básničkách do krabice, po ztrátě otce prožíval Petr Svoboda. Syn Karla Svobody se coby producent rozhodl připravit na počest táty album Solitéři se známými písněmi v podání známých hlasů. A právě na něj Svatého přizval coby textaře. „Nejprve jsem přebásnil Leonarda Cohena. A můj první text pak zazpíval Wabi Daněk,“ vzpomíná Svatý na své hudební začátky. A vznik alba, kde nakonec zpívali i Marta Kubišová, Věra Špinarová nebo herci Bolek Polívka či Pavel Landovský.

K tomu založit si vlastní kapelu ale nakonec Svatého poňoukla Bára Basiková. Na třidních schůzkách svých dětí potom oslovil Veroniku Součkovou ze Spirituál Kvintetu a netradiční formace s netradičním názvem získala pevné obrysy. V těchto dnech USB Bandu vychází debutové album Na ramenou nesu si. Ještě předtím na sebe upozornili tím, že na focení promo fotek přizvali slavného britského fotografa Kevina Cumminse, autora ikonických snímků Joy Division. „Kdyby se mu to nelíbilo, asi by nepřijel,“ říkají v podcastu Headliner CZ Michal Svatý a Veronika Součková. A dokazují, že debutovat se dá v jakémkoliv věku.

O USB Bandu si můžete přečíst víc i v rozhovoru Šárky Hellerové a v recenzi Josefa Vlčka v aktuálním květnovém vydání Headlineru.

Podcast Headliner CZ můžete poslouchat na SpotifyApple PodcastsAnchor.fm a v dalších servisech. 
 

Další podcasty Headliner CZ: