Obrázek k článku ABBA nahrála svou první autorskou vánoční píseň bez zbytečného kýče
| Daniel Mohr | Foto: Ludvig Andersson

ABBA nahrála svou první autorskou vánoční píseň bez zbytečného kýče

Rok co rok se minimálně polovina hudebního světa snaží vytvořit adventní novinku, která zboří hitparády. Každý prosinec vychází spousty nicneříkajících vánočních kýčů, které vám připomenou, že nadešel čas Vánoc, ale to je tak všechno. Naštěstí se občas najde někdo, kdo při tvorbě vánoční skladby netlačí na pilu a trošku vybočí z řady. Letos je to ABBA.

Skladba Little Things není pro fanoušky skupiny ABBA žádnou novinkou, neboť je součástí nedávno vydaného alba Voyage, které si v recenzi Headlineru vysloužilo velmi kladné hodnocení. Já jsem si posluchačskou premiéru odbyl až s vydáním singlu, jelikož nepatřím mezi veliké fanoušky těchto švédských legend a album jsem si dřív neposlechl. O to větším překvapením pro mě bylo, jak bravurně se kapela popasovala s vánoční skladbou.

Celou píseň provází naprostá uvolněnost, kterou výborně doplňují jemné vokály obou zpěvaček a dokonalé aranžmá symfonického orchestru, které vás donutí ponořit se do vlastních myšlenek. Píseň vás přenese do Štědrého dne, kde vnitřně sledujete, jak vaše ratolesti rozbalují dárky, praská dříví krbu, kolem plápolají plamínky svíček a vy si užíváte blízkosti svých nejbližších, protože je ze všeho na světě milujete nejvíc. Pro někoho tohle vlastně asi obrovský kýč je, ale je to přeci hlavní smysl vánočních svátků. ABBA jej v textu i hudebním pojetí vystihla dokonale.

Little Things má navíc i velice milý má klip, v němž se parta malých školáků inspiruje přípravami kapely na jejich holgrafické tour a snaží se podobné představení vytvořit na svoji vánoční besídku, kde nakonec vystupují v kostýmech svých idolů. Výborně natočený videoklip může obzvlášť ve sborové části vyvolávat dojetí.

Ač se to může zdát překvapivé, tak Little Things je první autorský počin s vánoční tématikou, který ABBA kdy vydala a jak je jí sobě vlastní, tak se jí zhostila na jedničku. Veškerý výtěžek skladby kapela v příštích pěti letech věnuje organizaci UNICEF. S Little Things tak navazuje na tradici, kterou založila se skladbou Chiquitita. Její výtěžek putuje na stejné konto od roku 1979.

„Comeback, který se vidí jednou za dekádu.“ Čtěte recenzi Jardy Konáše na album Voyage.