Obrázek k článku Beth Gibbons z Portishead vydá v 59 letech sólový debut
| Michael Švarc | Foto: Netti Habel

Beth Gibbons z Portishead vydá v 59 letech sólový debut

Fanoušci Portishead mají důvod k radosti. Kapela sice nadále zůstává u ledu, ale její přední tvář, zpěvačka Beth Gibbons, vydá v květnu desku Lives Outgrown. V 59 letech půjde o její zcela první sólovku a už pilotní singl Floating on a Moment slibuje ponurou a tíživou atmosféru.

Na debutovém albu pracovala Gibbons celou dekádu, první základy byly položeny už v roce 2013. Ústředním motivem skladeb se stalo stárnutí a úzkostné myšlenky s ním spojené.

„Uvědomila jsem si, jaký je život bez naděje. A šlo o smutek, jaký jsem nikdy předtím nepocítila. Dříve jsem měla moc změnit svoji budoucnost, ale když stojíte proti vlastnímu tělu, nedonutíte ho dělat něco, co samo nechce,“ cituje Pitchfork zpěvačku.

Podle Gibbons je její debutová deska i o loučení. „Lidé začali umírat. Když jste mladí, nikdy neznáte konce, nevíte, jak se věci vyvrbí. Myslíte si, že se přenesete, že se to zlepší. Některé konce je těžké strávit. Teď, když jsem přišla z druhého konce, tak myslím, že musíte být stateční,“ vysvětlila frontwoman bristolských Portishead.

O pomíjivosti je koneckonců i pilotní singl Floating on a Moment, který zastihuje zpěvačku ve značně rozjímavém rozpoložení. Nechává se unášet okamžikem, ale neví, jak dlouho to potrvá. „Mířím k hranici, která nás rozděluje,“ zpívá Gibbons, přičemž je i z jejího předchozího prohlášení jasné, že je řeč o smrti. Album Lives Outgrown vyjde 17. května.

Poslední album Portishead nazvané Third vyšlo v roce 2008. Vzešly z něj skladby jako Machine Gun, The Rip či Magic Doors. První dvě alba bristolské triphopové trojice vyšla už v 90. letech, obě zaznamenala značný komerční úspěch.