Obrázek k článku Uráží Beyoncé tělesně postižené? Po kritice zpěvačka raději mění text nové skladby
| Šárka Hellerová | Foto: Carlijn Jacobs

Uráží Beyoncé tělesně postižené? Po kritice zpěvačka raději mění text nové skladby

Kolem nového alba Beyoncé panuje všeobecné nadšení, nicméně i Renaissance má své chyby. Jednu z nich zpěvačka hodlá napravit.

Beyoncé na novince jako přes kopírák zopakovala nedávné pochybení americké rapperky Lizzo. Ta ve skladbě Grrrls použila slovo „spaz“, které se v angličtině běžně používá ve významu „bláznit“. Jde ovšem o variantu výrazu slova „spastic“, tedy spastický, které souvisí mimo jiné se spastickou diplegií, formou dětské mozkové obrny. I cambridgský výkladový slovník uvádí, že hovorové užívání slova „spaz“ je urážlivé. Lizzo byla krátce po vydání písně kritizována za to, že takový jazyk, který je urážlivý vůči hendikepovaným osobám, nesouzní s jejími jinak progresivními postoji. Hudebnice uvedla, že nechtěla nikoho urazit a písničku nahrála znovu s upraveným textem.

„Byla jsem upozorněna, že jsem v mojí skladbě Grrrls použila hanlivé slovo. Ujasněme si jednu věc: nikdy jsem nechtěla podněcovat urážlivý slovník. Jako černoška s nadváhou v Americe jsem  ve svém životě čelila mnoha urážkám, a tedy velmi dobře chápu, jakou sílu můžou mít slova (ať už jsou jako v mém případě úmyslně zraňující, nebo zraňují neúmyslně). Přeji si být součástí změny, a proto jsem skladbu upravila,“ nechala se slyšet Lizzo.

Přečtěte si, jak o tématu psal Guardian, který nyní informuje i o stejném faulu, který jako přes kopírák předvedla iBeyoncé.

„Jen několik týdnů poté, co Lizzo reagovala na můj virální tweet změnou textu, udělala stejnou chybu královna Bey na albu, Renaissance,“ napsala Hannah Diviney, jenž nejvýrazněji upozornila na přešlap Lizzo a sama má diagnózu spastické diplegie, v textu, který byl původně publikován na australském serveru Hireup.

„Nestává se mi často, že bych nevěděla, co říct. Zůstávám beze slov nad tou ignorancí, a také kvůli smutku a doutnajícímu hněvu, který se zrodil z hlubokého vyčerpání. Tak se teď cítím.“ Australanka, která uvedla, že upozornit na chybu osobnost jako je Beyoncé je pro ni větší výzva, než byla v případě Lizzo, přesto nakonec našla správná slova, aby i tuto zpěvačku přesvědčila, že ač slova jejího textu nejsou urážlivá záměrně, nemají v popové písni co dělat.

Diviney se také podivila, že miliony posluchačů, kteří album slyšely před ní, na téma neupozornily, jen si podle ní dělaly legraci a ponižovaly lidi s tělesným postižením. „Jsem tak unavená. Hendikepovaní lidé si zaslouží něco lepšího. Už tuhle konverzaci nechci vést,“ napsala žena ve svém článku.

Beyoncé krátce poté, co se její skladba Heated, kterou napsala spolu s kanadským rapperem Drakem, stala centrem pozornosti, oznámila, že její text změní.

Mluvčí Beyoncé pro časopis Rolling Stone uvedl, že slovo nemělo vyznít hanlivě a bude nahrazeno. Hannah Diviney na Twitteru vyjádřila vděk za toto rozhodnutí.