Obrázek k článku Bohové rapu Wu-Tang Clan oslaví 30 let existence i na festivalu Exit
| Liv Boková | Foto: Exit Festival

Bohové rapu Wu-Tang Clan oslaví 30 let existence i na festivalu Exit

Wu-Tang Clan patří k nejvlivnějším hip-hopovým formacím vůbec. Početná skvadra amerických raperů a úspěšných producentů si letos na koncertech připomene třicet let existence i vydání debutového alba Enter the Wu-Tang (36 Chambers).

Wu-Tangové v posledních letech pořád něco slaví. Například minulý rok to bylo čtvrt století od vydání druhého studiového alba Wu-Tang Forever. Pokaždé fanouškům nabídnou koncerty, různé bonusové nahrávky i další dárky.

Loni si připomněli třicet let existence a letos v listopadu uplyne stejná doba od vydání jejich syrového albového debutu Enter the Wu-Tang (36 Chambers).

Už v prosinci své příznivce potěšili oznámením o vydání knihy The Wu Tang Legacy mapující historii kapely. Jde o vrcholně exkluzivní záležitost, neboť zároveň uvedli, že k mání bude symbolicky pouhých 36 kopií, z nichž jednu vydraží v proslulé aukční síni Sotheby´s.

„Tuto aukční síň zdobí předměty staré stovky, ba i tisíce let,“ uvedl RZA, lídr a producent skupiny Wu-Tang Clan. „Je skvělé, že jsme ještě za života dokázali vytvořit něco, co se mezi všechny ty skvosty může zařadit a bude sdíleno s celým světem.“ Kapela pro tuto unikátní sbírku nechala vyrobit skvostné mistrem kovářem z černé oceli vyrobené pouzdro, které vypadá jako globus, jehož součástí je 36 pobronzovaných zásuvek na jednotlivé knihy. Každá z nich má přes 300 stran a je plná raritních i dosud nikdy nezveřejněných fotek.

C.R.E.A.M vydali Wu-Tang Clan jako druhý singl ze své debutové desky

Vznik a některá dobrodružství kapely si můžete připomenout také v televizním seriálu Wu-Tang: An American Saga, který vznikl v roce 2019 a streamovací platforma Hulu právě v tomto týdnu uvádí jeho třetí sérii. Přestože nejde o přesnou autobiografii, nabízí zajímavý vhled do života této zásadní hip-hopové party.

První oslavná vystoupení k oběma třicítkám proběhnou letos na jaře ve střední Americe a Spojených státech, pak se Gods of rap přesunou do Evropy, kde fanouškům naservírují jen pár speciálních show. Jedna z nich proběhne na velkém multižánrovém festivalu s důrazem na taneční hudbu - srbském EXITu, který se i letos odehraje na tradičním místě v Petrovaradínské pevnosti ve městě Novi Sad.

K dalším headlinerům budou od 6. do 9. července patřit britští The Prodigy, americký DJ Skrillex a švédský DJ Alesso. Mezi dalšími čerstvě potvrzenými jmény jsou drum´n´bassoví Chase & Satus či elektronický pop produkující americké duo Sofi Tukker.